Tatyos efendi,Gaye Su’yu dinlese beğenirdi bence..

0
1662

” Gamzedeyim deva bulmam” şarkısını hepiniz bilirsiniz.1980 yılında Barış Manço tarafından Kurtalan Ekspres ile birlikte 20. sanat yılı için yayınladığı albümünde yer verilmiş bir şarkıdır.Müzeyyen Senar, Ahmet Özhan, Cansu Koç, Melahat Gülses, Kubat gibi birçok sanatçı tarafından seslendirilmiş. Hepsi de çok güzel okumuştur. Zaten Şarkının bestekarı Tatyos efendi öyle güzel öyle bir beste ve sözle yapmıştır ki bu eseri,sesi az buçuk güzel olan herkes okuyabilir bu şarkıyı. İşte bu harika eseri iyi,hatta bence mükemmel okuyan birinden bahsedeyim şimdi size.

Adı Gaye Su Akyol..

Antropoloji okuduktan sonra ” ben bu işi yapmıycam” deyip müzik yapmaya başlayan o harika yorumcudan bahsedeyim. Minnakken paso Türk sanat müziği ve Halk müziği dinleyen Akyol,ergen dönemde Rock müzikle tanışınca bir müddet bu tarza ilgi duymuş. Fakat Türk müziğinden de vazgeçememiş. Sonra bakmış ki ikisinden de vazgeçemiyor. Demiş ki: Ben bu iki tarzı niye birleştirip okumuyorum. Hâl böyle olunca ortaya enterasan ama çok keyifli bir şey çıkmış. Türkçe formdaki eserleri Rock müzik enstrümanları ile çalma fikri ise muazzam olmuş. Zaten Akyol’un sesi de sanat müziği dokusuna sahip olunca bu tarzın tutması çok zaman almamış. Akyol, benim yeni albüm ve sanatçı arayışlarımda bulduğum bir isim. İlk albümü 2014 te yapmış Akyol.( Hologram imparatorluğu ) Pek tutmamış o dönem, fakat sonradan zamanla kıymeti bilinmiş. İşte Gaye’nin repertuarına girmiş eserlerden biri olan “Gamzedeyim deva bulmam” çok sıkı okunmuş  bu  albümde. Bana helal olsun dedirti valla.

Bakın videonun link’i paylaşıyorum aşağıda. Yorumdan sonra klipte koca bir alkışı hakediyor kesinlikle. 1970 lerin kliplerini ve renksizliğini taşıyan bu klip müthiş. Pelerinler,çeşitli hologramlar bana Barış Manço ve Erkin Koray’ı hatırlattı doğrudan. E tabi sadece bu şarkı değil Gaye’nin harika yorumladığı.. Yine eski dönem Hitler’i ve kendi yazdığı şarkılara da bir kulak kabartın derim. Çünkü İstikrarlı hayal hakikattir albümünü edinmeye kalkışabilirsiniz doğrudan..