Bence herzaman en iyi haber kanalı NTV..

0
4375

NTV ve CNNTÜRK

Türkiye’nin önde gelen iki önemli haber kanalı. Gerek tarzı gerekse spiker seçimleriyle her dönem en izlenir haber kanalları olmayı başarıyorlar. Özellikle bu iki kanalın izlenirliği sayesinde farklı kanallarda çalışan erkek ve kadın sunucuların kariyerlerindeki en yüksek noktada bulunmak istedikleri iki kanal.

Oğuz Haksever

Bu iki kanalın içerik, tarz ve sunucu tercihleriyse birbirlerine hiç benzemeyen duruşları ise çok bariz bir şekilde birbirinden ayrılıyor. NTV hemen her kesimden kendine takipçi bulabiliyorken, CNNTÜRK daha muhalif kanadın tercih ettiği bir haber kanalı olarak yürümeye devam ediyor. Bu durum, sunucuların haberi sunuş biçimine de yansıyor tabi.

NTV ortada ama bir tık iktidara yakınken, CNNTÜRK özellikle tartışma programlarıyla muhalif kanadı bir tık öne çıkarıyor.

Moderatör ve sunucu kalitesinde ise NTV sanki daha bir samimi geliyor izleyiciye. Yani NTV sanki kendi içinde bir aile olgusu oluşturmuş gibi. Bu sıcaklık ortam hissini veren sebeplerin en başında tabi ki bünyesinde ki sunucu ve moderatörlerle uzun soluklu çalışması geliyor kanalın. Başta Oğuz haksever olmak üzere Erhan Ertürk, Kenan Onuk, Ercan Taner, Fuat Akdağ, Celal Pir, Güntekin Onay gibi isimler, bu uzun soluklu başarının en önde gelen isimleri olmuşlardı. Kadın sunucularda ise Sonay Dikkaya, Duygu Canbaş, Banu Güven Gülay Özdem, Gülay Afşar, Burcu Esmersoy,Tuğba Dural, gibi isimler de yine kanalın en uzun soluklu çalıştığı isimlerdendi.

Tabi zaman içinde sunucuların gerek ideolojik tercihler gerekse ekonomik nedenlerle farklı kanal ve programlara geçiş yaptıklarına şahit olduk. Özellikle son iki-üç yıllık dönemde haber kanalları arasında ki sunucu transferleri göze battı. Bu transferlerde en çok kayıp verense şüphesiz NTV oldu. Oğuz Haksever dışında ki hemen hemen tüm demirbaşlarını farklı kanallara uğurladı NTV..

Fakat bu hızlı kayıp sonrasında, gidenlerin yerine gelecek doğru isimleri seçmeyide bildi. Seda Öğretir, Burcu Kaya,Buket Aydın, Meryem Özgün, Sultan Arınır, Özge Fıstıkoğlu, Buse Yıldırım ve son katılan isim olan Zehra Küçük NTV yi tekrar popüler kanal olma yolunda güçlendirdi. Tabi bu son jenerasyonun içindeki bir kaç isim belli bir dönem çalıştıktan sonra ayrıldılar. ( Meryem Özgün, Sultan Arınır, Özlem Sarıkaya, Buket Aydın )

Bu ayrılan isimlerin içinde Meryem Özgün mesleği bıraktı. Diğer üç isimse CNNTÜRK ve Kanal D ye transfer oldular.

Tam da bu noktada NTV ve CNNTÜRK kanallarının arasında ki spiker transfer savaşından bahsetmesem olmaz. NTV Üst yönetimi kanalın haber spikerlerine art arda gelen gelen transfer tekliflerini kurumsal bir saldırıya dönüştüğünü CNNTÜRK yönetimine iletince iki grup arasında görüşmeler başlıyor. Sonunda iki kanal bir mütabakata varıyor. CNNTÜRK’ün bundan böyle NTV’den haber spikeri transfer etmeyeceği yönünde bir karar aldığı ve tarafların bu konuda bir centilmenlik anlaşmasına vardıklarına dair haberler medyaya düşüyor.

Bu konuda NTV’nin haklı olduğu aşikar. Kolaya konma mantığıyla hareket etmeye alışan CNNTÜRK, bu anlaşma bu huyundan vazgeçiyor.

Yine başka bir gözlemim de kadın sunucuların son dönemde erkek meslekdaşlarından daha etkin olduğu yönünde. Zaten kadın sunucuların erkek sunucularda fazla bir sayıya ulaşması da bu gözlemin bir kanıtı. Türk izleyicisi için kadın spiker izlemek artık keyifli bir trend’e dönüşmüş durumda. Hatta milletim artık bu spikerlere olan hayranlığından, instangram da sıkı bir takipçi grubu oluşturuyorlar. Bu kadar başaralı ve güzel kadın sunucu arasında yıldızını parlatmayı başaran erkek sunucularda var tabi tek tük de olsa.. Ahmet Arpat bu isimlerin en tepesinde bence. Gerek haber sunumu gerekse moderatörlüğü kariyerinin bence en güzel dönemini yaşıyor. Bunun dışında NTV’ye en son katılan isimlerden olan Serhan Başbahçıvan’da kariyerinin en büyük sıçramasını yaparak NTV’nin gelecek vadeden ve uzun soluklu çalışmayı düşündüğü isim oldu. Bahçıvan NTV kariyeri öncesi genel olarak ulusal kanalların ana haber sonrasında yayına giren 2-3 dakikalık futbol haberlerini sunuyordu. Bence NTV de yeni olduğu için biraz donuk ama zamanla ısınıp demirbaş isimlerin arasına girecek gibi duruyor.

CNNTÜRK ise NTV’ye göre sönük kalmaya devam ediyor. Cnn’in sunucuları genel olarak pek gülümsemeyen ve haberi sunarken Buket Aydın mimiklerini kullanan( aşırı ciddi, biraz yapay duran ) bir tarza sahipler.. Öne çıkan isimler kim diye baktığınızda göze doğrudan çarpan ve kendine fan yapabilen isimler değiller. Tabi burada Hande Fırat’ı ayrı tutmak lazım. 15 Temmuz gibi ulusal bir tehdidin içinde milleti Cumhurbaşkanı ile buluşturan isim olmasından mütevellid fanları ve takipçileri oldukça fazla..

 

Tüm bu tespit ve gözlemlerime göre NTV bence Türkiye’nin en doğal ve samimi haber kanalı olmaya devam ediyor.