Bay Wick serinin 3.filminde çok daha fazla sert!

0
1824

 

Ve işte en sonunda bir kaç gün rötarlı da olsa, John Wick 3’e gitmeyi başardım…

Öncelikle şunu söyleyeyim. Bu film’in başrolünde Keanu olduğu sürece, en kötü yönetmen bile bu karakterin fanlarını bitiremez. Çünkü John Wick karakteri, içinde çok iyi bir insan barındıran, fakat işi ve profesyonelliği gereği insan öldürmek zorunda kalan bir kahraman üzerine yaratıldı.

Filme gelince, süre olarak çok tatmin edici bir süreye yedirilmiş konu, sizi hiç sıkmadan baştan sona kendine fokuslayabiliyor.

Filmin kadrosu, serinin 3.film’i olan bu yapımda oldukça zengin. Filmde göreceğiniz yeni isimlerin başında Halle Berry geliyor. Ki Berry, bu serideki rolü ve oyunculuğuyla Keanu’ya ciddi anlamda destek sağlıyor. Filmde Sofia rolünde gördüğümüz Berry’nin harika yetiştirilmiş 2 köpeği ile nasıl bir ölüm canavarına dönüştüğünü şahit oluyoruz. Filmde ki diğer  yeni yüzler ise Anjelica Houston ( director) , Marc Dacascos ( zero ) ve Asia Kate Dillon ( hakem )

Filmin idari yapımcısı,yönetmeni Chad Stahelski, serinin 3. filmini en kanlı ve sert sahnelerle donatmış tabiri caizse. Wick’in öldürme teknikleri ise bu filmde tavan yapıyor. Aksiyonla başlayıp aksiyonla biten bir yapmayı da başarmış yapımcı Chad Stahelski..

John bu filmde serinin ilk iki filmine oranla çok daha fazla dost ediniyor kendine. Ki bu dostlar, John’un yüksek şuraya verdiği mücadelede onu yalnız bırakmıyorlar. Özellikle Halle Berry ( Sofia ) John ile olağan üstü bir çatışma içine giriyor.

Fimde belli sahnelerde, biraz abartılı efektler kullanıldığı gözlerden kaçmıyor. Filmde yine belli bölümlere serpiştirilen esprili dialoglar, yine çok sade ve dozunda kullanılmış.

 

Yalnız bu filmde john’un senaryo gereği yüksek şuranın da üstünde ki zat’a ulaşmak için, John’un çok seyahat etmesi, bir çok farklı bölgede bulunması ve bu seyahatların geçişlerinin çok hızlı geçilmesi bütünlüğü biraz bozmuş bence. Wick filmlerinin olmazsa olmazları arasında aynı mekandaki sahne performanslarının uzunluğu gelir.

John bu filmde yarı James Bond yarı Kill Bill tarzında ki karakterleri de çağrıştırıyor. At’a binen, oradan motorbisiklet kullanan akabinde araba kullanan ve sonunda uçak uçuran kısaca her haltı bilen Bond karakterinin yansımalarının bu filmde John’a sirayet ettiğini hissettim ben.

Serinin bu filminde Charon’ın ( Lance Reddick ) diğer iki filme oranla %100 lük bir silah ve ölüm uzmanı olduğuna şahit oluyoruz. O beyfendi ve soğukkanlı otel resepsiyon müdürü Charon, bu filmde Wick’e silah arkadaşlığını görevini layıkıyla yerine getiriyor.

Filmin sonunda ise bu filmin devamı anlamında çekilecek John Wick 4 ün, çok yakın bir tarihte vizyona gireceğini de hissediyorsunuz. Bu hisse kapılma nedeniniz Laurence Fishburne ile Keanu arasındaki “kızgın mısın John” diyoluğundan kaynaklanıyor. Sanırım serinin 4. filminin tarihi çok yakında açıklanır.

Sonuç olarak John Wick 3, fanlarının kesinlikle izlemesi gereken bir film. Senaryosu, diyalogları, aksiyonu, yüksek ölüm oranıyla 🙂 10 üzerinden 9 almayı hak ediyor. Hatta az onca bir haber kanalında John Wick 3 ün Avengers Endgame adlı fantastik filmin gişe rekorunu geçtini duydum.

Şimdi hep beraber, Jonh Wick 4’ün vizyon tarihini bekleyeceğiz. Çünkü John Wick’in daha tamamlası gereken bir iki mühim işi, ve öldürmesi gereken en az 200-300 arasında bir katiller topluluğu var 🙂