Elini sallasan Eymen’e ya da Asel’e çarpacak!

0
129

Ya aşık oldun ya mantık evliliği yaptın. Şöyle içine sine sine. Sonra gelsin cicim ayları. Cicimler bitince sıra geldi bir çocuk yapmaya. Niyete girdiniz ve sonunda aldınız kucağınıza meleği. Adıyla yaşasın dedi herkes. Sahi adı neydi bebeğin?

Erkekse: 

Eymen?

Asaf?

Ömer Asaf?

Ege?

Kızsa:

Asel?

Defne?

Aleyna?

Ecrin?

Zeynep?

Çocuğunuza verdiğiniz isim %90 bunlardan biriydi değil mi? Tabi bu tahminim 2020 de çocuk sahibi olanları kapsıyor.

Halbuki daha çocuk doğmadan 5-6 ay öncesinde ne isim araştırmıştınız değil mi? Aman çocuğumun ismi güzel olsun diye Google da ne aramalar yaptınız:) Hem söylenişi afili hem de anlamı güzel yüzlerce isim araştırdınız.

Fakat sonunda yine dönüp dolaşıp erkekse Eymen Kız olmuşsa Asel ya da defne ismini koydunuz. Şimdiki ana babalar çok şanslı. Eskisi gibi büyüklerin “şu ismi koy” baskılarına maruz kalmıyorlar. Yoksa çocuğun mutlaka iki ismi olur biri anne adayının koyduğu. Diğeri de baskın tarafın büyüklerinin dede ya da ninelerinin isimleri 🙂

Son 10 sene kız isimlerinde “Aleyna” ismi birinciliği hiç bırakmıyordu. Yer gök Aleyna doluydu. Bir de Hira Nur çok boldu. Bir moda akımına kapılıp gitti İslami muhafazakâr kesim. Aleyna nedir arkadaş? Nerde geçiyor? Kur’an’ı Kerim’de. E peki ne anlama geliyor? “Üstümüze başımıza bela” demek. Ya hu kardeşim siz manyak mısınız? dedirtirler kendilerine. Var böyle anlamını bilmeden sırf moda diye çocuğuna isim verenler. Hem binlerce! Mesela ben lisede bir kızı beğenmiştim.Adı Tuğçeydi. Merak ettim gittim baktım Google’a. ( Şaka 90 lar da yoktu Google moogle 🙂 ) Tuğçe: Osmanlı padişahlarının kavuğunun üstünde duran tüy parçasına denirmiş meğer 🙂 Kıza tüy demişler anlayacağınız!

Benim kız dünyaya gelmeden önce annesi ile bizde çok araştırmıştık. Allah’ım ne aradık! Hem güzel olsun. Hem herkeste olmasın hem de anlamı çok güzel olsun. Bulduk çok şükür 🙂 Türkiye’de benim kızımın isminde ikinci bir kız yok halâ; ) Hem de saf Türkçe iki isim..

Az önce bir haber sitesinde okudum 2020 yılında bölge bazında yeni doğan çocuklara verilen isimleri paylaşıyordu. Valla bölgeler arasında pek bir fark yoktu. Eymen, defne, Ecrin, Asaf, Asel ve Zeynep en çok verilen isimler.. Sadece güneydoğu Anadolu’da Muhammed ismi verilmiş farklı olarak. Allah’tan kız isimlerinin sıralamasında Elif ve Zeynep de girmeyi başarmış.

Umarım bu Eymen, Ecrin ve Asel modası bu yeni yılda ve devamında gelmez. Çünkü Evlilik çağına gelecek olan çocuklar, Ecrinlerle evlenen Eymenler olarak dolduracak nikah salonlarını 🙂