Sende mi WhatsApp!

0
82

WhatsApp’ın kullanıcılarına yönelik ‘zorunlu güncelleme’ kararının ardından, uygulama mağazalarında alternatif mesajlaşma uygulamaları ilgi görmeye başladı bildiğiniz gibi. Yani WhatsApp muazzam bir dayatmayı koydu önümüze.

Facebook ile WhatsApp  kullanıcılarının verilerini paylaşacağını açıklayan platform kullanıcılara seçim hakkı tanımadı.Zaten Facebook’a üye olanlar için bir sıkıntı yok. Facebook çoktandır verilerinizi kopyalayıp oraya buraya satıyordu! Ancak Facebook üyeliğiniz yoksa bu önemli bir durum. Çünkü işte şimdi Facebook’a üye olmasanız da tüm bilgileriniz kayıtsız şartsız Facebook’un eline düşecek.

Söz konusu değişikliği kabul etmeme şansı olmayan bizler, ya bu şekilde WhatsApp’ı  kullanacak ya da platformu kullanmayı bırakacak. Başka bir deyişle WhatsApp yeni kuralları kabul etmeyen kullanıcılara yasak getirecek. Söz konusu kararın 8 Şubat itibari ile yürürlüğe girmesi bekleniyor.Bu durumda bir alternatif platform kullanmanız gerekir. Peki hangisini?

Apple’ın uygulama mağazası olan App Store’da, Türkiye’de en çok indirilen mesajlaşma uygulamaları arasında ilk sırada ‘Telegram  Messenger’ yer almış. İkinci sırada, Tesla  ve SpaceX Üst Yöneticisi Elon Musk’ın  WhatsApp’a karşılık önerdiği ‘Signal’ uygulaması bulunurken, WhatsApp üçüncü sıraya geriledi. Valla ne yalan söyliyim ben bu Musk’a pek güvenemiyorum.Adamin hayatı para zaten. Gidip Signalden satın alır bilgileri!

WhatsApp’ın hemen ardından Türk mühendisleri tarafından geliştirilen yerli anlık mesajlaşma uygulaması BiP listenin üst sıralarında kendisine yer bulmuş.

Ben kendi adıma bip’i tercih edeceğim.En azından yerli. Google’ın uygulama mağazası Play Store’da da en çok indirilen mesajlaşma uygulaması Telegram Messenger olmuş. Ama bu telegramıda büyük veri dosyaları paylasabilme özelliği yüzünden illegal ve marjinal guruplar kullanıyorlarmış.WhatsApppp, Play Store’da ikinciliğe gerilerken, onu yerli uygulama BiP takip etmiş.Bunlara ilaveten bir de yerli olan laff diye bir platform varmış ama onu incelemedim daha. Bence iyi araştırıp üye olmak lazım.Adamlar nasıl olsa herşeyimi zi biliyorlar diye düşünüp salmayın kendinizi..