Krizi fırsata çeviremeyenlere gelsin bu yazı..

0
75

Türkiye’nin 5’inci yüz naklini olan Recep Sert, Bilecik’te bir işyerine silahlı saldırı düzenlediği gerekçesiyle eşininde aralarında bulunduğu 3 kişiyle birlikte gözaltına alınmış.

Mevzunun detayına baktım.Recep bey bir çiğ köfte dükkanı devralmış. Sonra devraldığı dükkan sahibiyle aralarında anlaşmazlık çıkmış. Ve bizim Recep bey de, hemen silaha sarılmış. Gidip dükkan basmış.

Halbuki ne gerek vardı bunlara diye düşündüm haberi görünce. Türkiye de yüz naklinin başarıyla gerçekleştirildiği 5.adam olmuşsun. Gidip uğraştığın işe bak.

Krizi fırsata çevirmek diye bir şey var. Yüz nakli dediğimiz olay,mühim bir olay. Belki de tüm yaşamını olumsuz sürdüreceğin  süreçleri,Türk doktorlarının başarısı  sayesinde ortadan kaldırmışsın. Bu operasyonu avrupalı bir vatandaş geçirseydi. Gidip hemen bir kitap çıkarırdı. Yeni bir yüzle, topluma tekrar katılmanın getirdiği artı ve eksileri anlatırdı. Kitabın adını da: “Ben iki yüzlü adam” falan koyardı,dikkat çekmek için. Recep bey de yazıvereydi bir kitap. Adını “iki yüzlü bir Recebim” koyaydı. ( nasıl isim ama? )

E şimdi içinizden “adam da kitap yazacak kabiliyet varmı ki yazsın? ” diye soranlar olacaktır. Onu da söyleyeyim. Bu zamanda kitap yazmak ve bastırmaktan daha kolay bir şey yok inanın!

Recep bey de güzelce oturup, tamamen kara düzen olarak,imlaya,dilbilgisi kurallarına ve bütünlemeye hiç bakmadan;düz bir şekilde yaşadıklarını bir kağıda döküp,yine bir editör yardımıyla bu kitabı çok rahat bastırabilirdi..

Editör’e 3 bin, baskıya da 5000 bin lira verip,kendine güzel bir kariyer planı hazırlayabilirdi. Kitabını sosyal medya da tanıtıp,kendisini farkedecek Tv programlarının davetlerine katılıp popülerliğini epeyce arttırabilirdi.

Bu popülerlikle beraber, bir iki eğitim sertifakası alıp ( yaşam koçluğu,kişisel gelişim vs ) sağlık ve estetikle ilgili etkinliklerin vazgeçilmez yüzü olurdu.

Ve son olarak da eşini güzellik uzmanlığı kursuna gönderip hemen sonrasında bir güzellik salonu açabilirdi. Çiğ köfte dükkanın da 5 bin kazanmak mı? Yoksa bir güzellik salonundan 10 bin kazanmak mı?

Şaka maka da, Recep bey onun için,ayak üstü yaptığım bu kariyer planını görse,inanın bir dakika vakit kaybetmezdi.

E şimdi ne oldu? Bir çiğ köfte dükkanı yüzünden sicilini kirletti. Krizi fırsata çeviremeyen binlerce insanın ordusuna yazdırdı adını. Yeni yüzünün nasibinde sabıka yemek varmış demek ki..