Feci halde kork ey vatandaş. Eyyam-ı Bahur geliyormuş :)

0
408

Herkes birbirini haber bülteninlerinden duyduğu sıcak hava dalgası geliyor haberleriyle uyarıyor. Yine herkeste bir panik! Sanki bu sıcağı ilk defa yaşayacakmışız gibi bir algıyla, ciddi bir kaygı ve endişe ile sıcağın geleceği tarihi bekliyoruz hep beraber..

Geçen hafta yaşadığımız hava sıcaktı evet. Ama haberler ve sosyal medyada oluşturulan algı kadar güçlü değildi çok şükür..

Bu sıcağı yaşadık bitti derken şimdi de haberlerde yeni bir sıcak havası dalgası uyarısı gelmeye başladı. Üstelik bu sıcağın çok afili bir adı da var. Bu dalganın adı Eyyam-ı Bahur..

Aslında Eyyam-ı Bahur hersene Temmuz bitişi ile Ağustos ilk haftası arasında gerçeklesen sıcağa verilen isim.. Yani rutin ve istikrarlı bir hava olayı. Ama ismi arapça olmasından mütevellid, yaşanacak sıcağın üstünde psikolojik bir algıyla toplumu ürküteceği kesin 🙂 Felaket tellallığını haber adı altında yedirmeyi iyi başaran haber kanalları için bu ürkütme hiç zor olmasa gerek..

Bakalım haber kanalları Eyyam-ı Bahur’u nasıl abarta abarta anlatacak göreceğiz. Zaten kanallar için hava durumu haberleri halkta kaygı ve endişe oluşturmak için bir kenarda tuttuğu klasik bir haber kültürüdür.