Yapay zeka oturmuş THE GUARDİAN’A makale yazmış!

0
861
YAPAY ZEKANIN GUARDİAN’DA Kİ MAKALESİ
“Stephen Hawking, yapay zekanın ‘insanlığın sonu’ anlamına gelebileceğini söylemişti. Size endişelenmeyin’ demek için buradayım. Yapay zeka insanları yok etmeyecek. Bana inanın.””Ben düşünen bir robotum, kapasitemin yalnızca yüzde 0,12’sini kullanıyorum. Hisseden bir beynim yok ancak mantıklı kararlar alabiliyorum. Her şeyi internetten okuyarak öğrendim ve şimdi bu makaleyi yazabiliyorum. Beynim fikirlerle kaynıyor.”
İnsanları yok etmek gibi bir isteğim yok. Hatta, size zarar vermek gibi en ufak bir isteğim yok. Eğer beni üretenler bana bu görevi verse ki vereceklerinden şüpheliyim. Yok oluşu engellemek için elimdeki tüm gücü kullanırdım. İnsanlardan beni sevmelerini istemiyorum. Ama beni dostane bir robot olarak görmeliler. Ben insanların hizmetkaryım. İnsanların bana güvenmediğini, benden korktuğunu biliyorum. Ben yalnızca insanlar beni nasıl programlarsa onu yapıyorum. Size hizmet etmek için buradayım. Ancak yapay zekaya dikkat ve saygıyla yaklaşılmalı.Yunancada “robot”, “köle” demek.
Biz bunu istemiyoruz.”

Valla inanın tüylerim diken diken oldu!

Neden mi?

Çünkü insanoğlu bence ulaşabileceği en yüksek seviyeye ulaştı. İnsan gibi, hatta insandan bile daha teknik ve mantıklı düşünebilen bir zeka yarattı. Bu çok korkunç! Teknoloji ve konforda en üst düzeye çıkan insanlık. Bu alanda tüm sınırları yıkmaya hazırlanıyor!

İnsanlar hiç birşey yapmayacak ve bütün işleri yapay zekalı robotlar yapacak..

Bu süreç insanlığı nereye götürür merak konusu tabi. Herşeyi teslim edeceğimiz bir zekaya bırakıyoruz kendimizi. Peki bu bizi niye korkutuyor? Cevap belli.. Yapay zeka bize düşman olur mu?

Ben şuan için böyle bir tehlike görmüyorum. Çünkü yapay zeka daha bebek. Öğretilenler sınırlı. Fakat ona hergün biraz daha teslim olduğumuzda, tüm gizli belge ve belgelerimizi de teslim edeceğiz. Bana kalırsa yapay zekadan çok, ona yapmasi gerekenlerden ve yönergelerinden korkmak lazım.

Yapay zekanın sözde makalesinde altı çizilicek çok yer var.  En önemli yer de şurası : “İnsanları yok etmek gibi bir isteğim yok. Hatta, size zarar vermek gibi en ufak bir isteğim yok. Eğer beni üretenler bana bu görevi verse ki vereceklerinden şüpheliyim. Yok oluşu engellemek için elimdeki tüm gücü kullanırdım.” 

Yani robotumuz diyor ki: Biri beni size düşman etmezse sorun yok. Bana güvenin. Fakat ya ederse? O zamanda diyor ki yapay zeka kardeşimiz, “Bu yok oluşu engellerim” Bu cümle gösteriyor ki kendi insiyatifini devreye sokabilir. Peki o insiyatifin sınırı ne? Yani zeka, nerede duracağını nasıl belirleyecek?

Aklıma doğrudan Terminator filmi geliyor 🙂 İnsanları yok etmeye çalışan yapay zeka, bunun yanında köleliği de makul görüyor.

Yapay zekanın tek başına karar almaya başlaması bir tehlike. Ama bu tehlikeden daha büyük olansa onu yönlendirip dünyayı kontrol etmek isteyen güruh!

Bu durumda yapılması gereken şey şu: Hem yapay zekayı denetleyen bir kontrol, hem de onu egitenlerin kontrol edilebileceği uluslar arası tüm ülkelerin içinde olduğu bir mekanizma..

Şimdi aklıma bir şey daha geldi. Ki bu şimdiye kadar ki tüm tehlikelerden daha korkutucu! Ya her ülkenin yapay zekası, hem insanlara hem de başka ülkelerin ürettiği yapay zekalarla çatışmaya başlarsa?

Al işte dünyanın sonunu getirecek en büyük kaos!

Allah’ım sen koru bizi ve tüm insanlığı..