İzmir’in kurtuluşu, kutlu ve mutlu olsun tamam da..

0
996

İzmir’in düşman işgalinden kurtuluşu kutlu olsun da.. Daha yaşadığı ilin kurtuluşunu bilmeyen ve kutlamayan çoğu vatandaş,kurtulan İzmir olunca post üstüne post paylaşıyor! İzmir’in kurtuluşunun popüleritesi son 15 yılda çok ciddi artış gösterdi. Bunda sosyal medyanın da etkisi var. Hatırlıyorum. 2000 öncesi, İzmirli olmayan hiç bir vatandaş ne İzmir’in kurtuluş tarihini bilirdi. Ne de kutlayacak bir platform bulabilirdi..

Bu ülkede İzmir dışında kurtarılan 80 vilayet daha var. Üstelik isminin başına şanlı unvanını alan bir Urfa var. Gazi unvanı alan bir Antep var. Kahraman sıfatını adının önüne koymuş bir Maraş var..

Bence İzmir’in kurtuluşu popüler kültürün dayattığı bir metazori. Yapmacık gösteriş peşinde olan ( bilinçli ya da bilinçsiz ) çoğu insan bu yapmacıklığın eline düşmüş. Eskiden gençlik yıllarımda bende böyleydim. Popüler olana hemen atılır, paylaşım üstüne paylaşım yapardım. Bu davranış şeye benziyor. Herkes kutluyorsa bende kutlamalıyım..

Ve yine bence, İzmir’in kurtuluşunu sosyal medyada kutlayan fakat İzmirli olmayan bir çok insan, 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamamıza vesile olan ilin adını da bilmiyor. Tabi bu konuda İzmir Marşı’nın ve İzmir halkının da Atatürk sevgisini göstermede de tanıtım anlamında büyük gayreti var.