Dünya,Barış pınarı operasyonunun detaylarını Aybet’den öğrendi..

0
357

Barış pınarı harekatı, tam da beklendiği gibi dün akşam itibariyle başladı. Öncelikle Rabbim, kahraman Türk askerlerini korusun. Sağ sağlim görevlerini tamamlayıp eşlerine,analarına ve evlatlarına kavuşmayı nasip etsin. Bu operasyon başlamasıyla ve Başkan Erdoğan’ın harekatı Twitter üzerinden duyurmasıyla birlikte,tüm dünya medyası da harekatı yakından izlemeye başladı. Harekatın amacı,operasyonun icra biçimi ve sonrasında olası her türlü muhtemel durum da tüm dünya’ya en doğru biçimde duyuruldu. Tabi bu duyuruların yetkili ağızlardan en doğru ifadeyle çıkması da çok mühim. Başta başkan Erdoğan. Sonra da başkan yardımcıları, operasyonun temel hedeflerini çok net bir şekilde uluslar arası medyaya ilan etti. Bu duyuru ağızlarından biri de Başkan baş danışmanlarından Gülnur Aybet..

Bir çoğunuz Gülnur Aybet ismini belki de ilk defa duydu. Aslında  Prof. Dr. Aybet, Erdoğan tarafından 2017 yılında baş danışmanlığa atanan bir isim. 2009 da The Times tarafından İngiltere’nin en güçlü 20 müslüman kadınından biri olarak seçildi. Yani Başkan Erdoğan,uluslar arası siyaseti en iyi bilen isimlerden birini,ülkesine hizmet etmesi görevlendirdi.

Aybet,dün akşam CNN international’ın canlı yayınında Barış pınarı harekatının tüm merak edilenlerini çok net ifade etti. Ben şahsen Türk kadının böyle önemli pozisyonlarda görev üstlenmesinden çok gurur duyuyorum. Devletin özellikle son 3 yıldır böyle değerli isimlere sorumluluk vermesi harika bir olay. Türk kadını’nın dünyanın tüm akademik kariyere sahip kadınlardan eksik kalan hiç bir yanı yok. Ki hatta bence fazlası var. Bu benim duygusal fikrim değil,bilakis kariyerlerine baktığınız da Avrupalı meslektaşlarından iki gömlek üstün. Şimdi aşağıda Aybet’in akademik kariyerini paylaşıyorum. Bakalım bu tecrübeyi görünce siz de hak verecekmisiniz bana..

 

Gülnur Aybet, NATO ve AB kapsamında transatlantik ilişkiler konusunda uzmanlaşmıştır. Ayrıca Türk dış politikası ve Balkanlarda savaş sonrası yapılanma ve devlet inşası konuları da uzmanlık ve ilgi alanlarındandır.

Aybet, Southampton Üniversitesinde Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisans, Londra King’s College’da Savaş Bilimleri alanında ikinci bir yüksek lisans yaptı. Sonrasında Nottingham Üniversitesinde Uluslararası İlişkiler alanında doktorasını tamamladı.

2005 yılından bu yana İngiltere’de Oxford Üniversitesi’nde St. Antony’s College’da Kıdemli Uzman olarak üyeliği bulunmaktadır. Yine davetli bilim insanı olarak Washington’da Johns Hopkins Üniversitesi’nin School of Advanced International Studies’de bulunan Transatlantik İlişkiler Merkezi’bde görev yapmıştır.

2007-2009 yılları arasında İngiliz Akademisi’nden araştırma bursu kazanan Gülnur Aybet, bursunun proje direktörlüğün yapmıştır. Bu proje kapsamında NATO ve AB’nin Bosna Hersek’teki devlet yapılanma rollerini incelemiştir.

Avrupa güvenliği ve Türk dış politikası hakkında Security Dialogue, International Journal, Problems of Post Communism ve Europe Asia Studies gibi bilimsel dergilerde bir çok makalesi yayımlanan Gülnur Aybet, aynı zamanda hem Türk hem de İngiliz ve Amerikan günlük gazetelerinde makaleler yazmaktadır.

İngiltere ve Türkiye Hükümetleri tarafından siyasetçi, bilim insanı ve sanatçılar arası diyaloğu geliştirmek için kurulan İngiliz-Türk Tatlıdil Forumu’nun üyeleri arasında yer almaktadır. Ditchley Park,Wilton Park ve Atlantic Council gibi üst düzey siyasi planlamacıların katıldığı forumlara sıklıkla davetli konuşmacı olarak sunuşlar yapmaktadır. Uluslararası medyaya sıklıkla güncel güvenlik konularını yorumlayan Aybet, 2009’da The Times gazetesi tarafından İngiltere’deki en güçlü 20 Müslüman kadından biri seçilmiştir.

Gülnur Aybet, 2014-2016 yılları arasında Bahçeşehir Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü başkanlığını ve BAUCESS Güvenlik Araştırmaları Merkezi kurucu direktörlüğünü yaptı. Aybet, 2013’te İstanbul Özyeğin Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünü kurdu.

Kaynak : Ajanslar