TRT “Uyanışla” geri dönüyormuş. Sevindim tabi

0
1121

Kim ne derse desin, dönem dizisi deyince TRT’nin eline kimse su dökemez. ( Muhteşem yüzyıl dizisi ve Bir zamanlar Çukurova istisnadır ) Bu gelenek son 30 senedir hiç değişmedi. TRT, malumunuz Diriliş Ertuğrul ile bu alanda raiting’leri alt üst etmişti. Gerek senaryo, gerekse başrol oyuncuları tercihi muhteşemdi. Kast ve kurguda cuk oturmuştu diziye. Ardından dizi aynı formatla ATV’ye Kuruluş Osman olarak transfer olmuştu. Ben Kuruluş’un Diriliş kadar izleyici yapamayacağı tahmininde bulunmuştum. En başta Burak Özçivit ismi ve kast bana çok popüler geldi. Ardından senaryo ve efektlerin Diriliş dizisinden pek farklı olmayacağını söylemiştim. Bugüne baktığımda tahminlerimin doğru çıktığını söyleyebilirim. Kuruluş Osman dizisi, çıtayı yükseltmek yerine Diriliş Ertuğrul’u taklit edince yerinde saydı.

Ve işte TRT de bu yerinde sayışı farkettiği anda düğmeye bastı. Ertuğrul tadında ve Selçuklu dönemini anlatacak harika bir dönem dizisi hazırlıklarına başladı 2-3 ay önce. Başta Nizam-ı Alem ismi verildi diziye. Sonra baktılar ki bu isim, ağır ve daha çok Osmanlı dönemini çağrıştırıyor, vazgeçildi. Onun yerine Uyanış Büyük Selçuklu ismi daha uygun görüldü. Ki bencede harika oldu bu isim. Çünkü Ertuğrulgazi ile başlayan Selçuklu hayranlığımız, bu isimle yaşamaya devam ettirilecekti.

Bilirsiniz bir film ya da dizi yayına girmeden önce harika tanıtım fragmanları yayımlanır ilk önce. Kitle heyecanlandırılır. Fakat dizi yeterli kalitede değilse, devamında verilecek tanıtımlarda ayakta tutmaz diziyi. Kuruluş Osman’a kesinlikle kötü diyemem. Fakat bu diziyi izleyenlerin çok büyük bir bölümünün diziyi, Ertuğrul’un mirası olarak izlediğini biliyoruz. Mesela bende diziye başta o mirasa sahip çıkmak için bakmıştım bir iki bölüm. Fakat sonra bıraktım. Açıkçası beni doyurmadı.

Ve şimdi Uyanış Büyük Selçuklu dizisine güveniyorum. Bir kere başroller çok iyi ve çok medyatik olmayan oyuncularla dolu. Oyunculukları hem çok şeyler vadeden hem de duayen olma noktasına ulaşan isimlerden kurulmuş.

Dizinin senaryosu ise Ertuğrulgazi’nin senaristi de olan bir isme, Serdar Özonolan’a emanet. Bir kere dizinin fragmanı bile kurgu ve görüntünün Kuruluş Osman”ın çok üstünde. Sanırım bu fragman ATV ye soğuk terler döktürmeye yetmiştir. 🙂

Dizi 28 Eylül’de başlıyormuş.E çok bişiyde kalmadı aslinda. Vatana millete hayırlı olsun yeni kahramanlarımız 😉