Minnoşlar değil bariz pedofili özendiriciliği bu!

0
499

Akşam saatlerinde NTV nin haberinde gördüm. Netflix denilen seç-izle platformunun 9 Eylül’de yayınlamayı planladığı Cuties denilen filmi, RTÜK tarafından katalogdan kaldırılmış. Bir kaç gündür kulağıma bu konu ile ilgili haberler geliyordu fakat, çok ilgilenmemiştim. Haberden sonra ufak bir araştırmayla mevzuya vakıf oldum. Türkiye’de ki adı “minnoşlar” olarak belirlenen ve aslında pedofiliyi özendiren dizi, meğer ne sinsi emeller peşindeymiş. 11 yaşında müslüman olan bir kız çocuğu dişiliğini sözde göbek dansı ile keşfetmiş. Sonra ailesine karşı gelip tesettürünü çıkarmış. İşte filmin konusu bu! Sözde özgürlükler üzerine kurgulanan film aslında çocuk yaştaki kız çocuklarının yetişkinmiş gibi görülmesini sağlıyor. Allah aşkına bir kızın dişiliğini anlaması yalnızca göbek dansıyla mı anlaşılabilir?!

Bu arada hemen söyliyim. Ben Netflix hiç izlemedim ve üye de değilim. Fakat her iki dizisinden birinin, ülkelerin gençliğini asimile etmek ve tektip gençlik yaratmak amacıyla çekildiğini biliyorum. Bu yüzden de hiç bir zaman üye olmayacağım. Ayrıca bu netflix’in yapımcılarının Obama’nın eski danışmanları olduğunu sağır sultan bile duymuşken, yine bir çok dizinin Amerika’nın kendi halkından bile tepki gördüğünü biliyorken, bu platform nasıl satın alınıp izlenebilir ki!

Ya hu film mi izleyeceksiniz, net’te onlarca film sitesi var. Dizi mi izleyeceksin 100 lerce dizi sitesi var. Netflix şart mı? Neden popüler olan bir platforma böyle balıklama atladı benim milletim, anlamak güç!

Ben buradan RTÜK’ü tebrik ediyorum. Çünkü çok yerinde bir karar bu.

RTÜK aldığı karar sonrası yaptığı açıklamaya göre, Netflix hakkında hazırlanan kapsamlı uzman raporunu ele alan Üst Kurul, Türkçe’ye ”Minnoşlar” olarak çevrilen programın 11 yaşında bir çocuğu konu almasına karşın 18 yaş üstü yetişkin izleyicileri hedeflemesi üzerinde durmuş.

Uzman raporundaki “çocukların erken yaşta yetişkin yaşantısı içinde yer aldığı, istismar ve kötüye kullanım içeren bir yapımın potansiyel çocuk istismarı davranış örüntülerini ortaya çıkarabileceği” değerlendirmesi üzerine RTÜK, bahse konu yapımla Netflix’in, 6112 sayılı Kanun’un 8. maddesinin 1. fıkrasının (ğ) bendinde yer alan “Yayın hizmetleri….. Çocuklara, güçsüzlere ve engellilere karşı istismar içeremez ve şiddeti teşvik edemez” hükmünü ihlal ettiğine, bu sebeple yayıncı kuruluşun söz konusu programı kataloğundan çıkarması gerektiğine oy birliğiyle karar vermiş.

Tabi şimdi kültürünü, ahlak ve edep erdemini kaybetmiş bir kesim gurup ve medya, kalkıp bu kararı eleştirecek. Özellikle yasakçı anlayış gömleğini RTÜK’e giydirmeye gayret edecekler. Çünkü niyet farklı. Özgürlük denilen şeyin, her haltı yiyip, her türlü isyana kucak açmak olmadığını anlaması gerektiğini bilmeyen. Ya da anlasada işine gelmeyen gûruha güzel bir kapak olsun RTÜK’ün bu kararı..