Toksik insanı tanıma rehberi. ( Okuyun lazım olur )

0
296

Günümüzün kronik hale gelen sorunu toksik insanlar.. Yani sürekli mutsuzluktan şikayetçi olup çevresini de mutsuz eden insan tipleri.

Her yerde var artık bu tiplerden. Ailede, işte, sokakta.. İlla denk geliyorsunuz bir şekilde. Bu insanlar günümüzün manevi parazitleri. Hemen değil ama zaman içinde bünyemize yerleşiyorlar. Sonrasında farketmeden bizi de toksik yapıyorlar. Toksik sohbetlerde ki yerimizi alıyoruz akabinde. Gıybet dediğimiz şey var ya hani? İşte o dedikoducuların %90 ı bunlar tarafından yapılıyor. Hedeflerinde ise hep bir şeyleri başarmış, ismini tescillemiş insanlar var. Bu insanların açıklarını aramak işleri. Bir yanlış arıyorlar sürekli. Çünkü toksik insan mutlu ve başarılı insanları feci kıskanır ve kendilerine benzetmek isterler. Onca gıybeti yapıp sonra biz öyle birşey yapmadık deyip inkar ederler. Bu tip kişiler ile iletişimde olmak psikolojinizi dehşet kötü etkileyebilir. Toksiklerin yaptığı tek şey gıybet ve kıskançlık değildir elbette. Bir de başa kakmaları vardır. Bir iyiliği yaparken karşılıklı ilkesini benimserler. “Senin için bunu yaptım, sen de bunu yapmalısın” onların en vurucu cümleleridir.

Manipülasyon ve kontrol onların işidir aynı zamanda.Toksikler, sizinle ya da duygularınızla ilgilenmezler. Yalnızca sizi manipüle ederek kontrol etmek isterler. Bir çeşit emir er’i olmanızı isterler. Ve yine özür dilemek bunların kitabında yazmaz.Özür diliyen bir toksik görülmedi tarihte.

Öz eleştiriye milyon ışık yılı uzaktırlar. Kendi hatalarını asla kabul etmezler. Aksine sizi suçlu hissettirmek için ellerinden geleni yaparlar.

Sürekli şikayet ederler. Hani Şirinlerde ki huysuz vardır ya. Bardağın boş tarafını görürler sürekli. Ellerinden gelse bardağın tamamı boş derlerdi 🙂

Hayırı kabul etmezler bu tipler.Onları reddettiğinizde istediklerini elde etmek için sizi manipüle ederler. Çünkü onlar diğer insanların sınırlarına saygı duymazlar. Bu konuda çok acımasızdırlar. Her istekleri eninde sonunda karşılanması gerekiyormuş gibi bir algı yaratırlar. Suratları genelde duygularını gizleyen bir maske ile örtülüdür. Toksiklerin eline düşerseniz zamanla onların kaybedilmemesi gereken canlılar olduğunu düşünürsünüz.

Bir sülük gibidirler toksikler. Siz onları faydalı sülükler gibi algılarsınız fakat gerçek böyle değildir. Zehirli kanı çekenler gibi değil bilakis türlü mikrobu yavaş yavaş enjekte ederler damarlarınıza.

Şimdi tekrar küçük bir özet yapalım Toksikleri nasıl farkedeceğinizle ilgili.

  • “Senin için bunu yaptım, sen de bunu yapmalısın” onların en vurucu cümleleridir

  • Mutlaka birilerinin arkasından kötü sözler söylerler. Daha sonra bunu inkar ederler

  • Sürekli mutsuz olan ve sizi dibe çeken kişiler için “toksik insan” terimi kullanılıyor.

  • Manipülasyon ve kontrol: Toksik insanlar, sizinle ya da duygularınızla ilgilenmezler. Yalnızca sizi manipüle ederek kontrol etmek isterler

  • Özür dilemezler: Kendi hatalarını asla kabul etmezler. Aksine sizi suçlu hissettirmek için ellerinden geleni yaparlar

  • Sürekli şikayet ederler.Sevinçlerini kısa sürede az miktarda gösterirken, sıkıntı ve memnuniyetsizlik lerini uzata uzata ve şikayet ederek gösterirler.

  • Hayırı kabul etmezler: Onları reddettiğinizde istediklerini elde etmek için sizi manipüle ederler. Çünkü onlar diğer insanların sınırlarına saygı duymazlar.