Tamam, devir değişti de…

0
1048

Çelik’in çok uzun zamandır beklediğim albümü en sonunda dijital medyada yayınlandı. Sanatçının en bilinen hitlerinin farklı sanatçılarca, kendi yorumlarını ve tarzlarını katarak okudukları şarkılardan oluşan bu albüm, Çelik hayranlarını ikiye böldü açıkçası. Bunun sebebi sanatçı ve şarkı seçimlerinin iyi eşleştirilmemiş olduğunu düşünmeleri.

Ki bende katılıyorum fikir’e. Bazı sanatçıların şarkılarını okumak zordur. Okusalar bile o ruhu katmak zordur. Ben albümde en çok dört yorumcuyu beğendim. Bunlardan ilki Emre Aydın ve Hercai. Diğeri Pamela ve benimle kal. Bir diğeri İskender Paydaş düzenlemesi olan ” Veda etmem ben bu aşka” düet yapılan şarkıda kadın ve erkek vokallerinin uyumu harika ( vokallerin adını öğrenemedim daha ) Sonuncusu da için İçin sızlıyor ile Can Gox.

Rubatonun yorumu ise Çelik’le birebir örtüşüyor. Zaten bu şarkıyla biraz oynasalar tadı kaçardı. Dilberim ve Rubato uyumu başarılı.

Bunların dışında Fatih Erkoç ve Cem Adrian yorumları da güzel. Fakat enerjileri düşük. Umut Kuzey’in ” kızımız olacaktı” performansı da guzel fakat bu şarkının hem çelik hem de İzel tarafından akılda olan kalıcılığı Kuzey’i biraz zayıf göstermiş. Yaman Sevda şarkısını okuyan Gülçin Ergül, üstün ses rengi ve gücüne rağmen ortalama bir performansla okumuş. Keşke Çeliğin düzenlemesinin üstüne okusaydı.  Ve son olarak Halil Sezai. Albümde ki en kötü performans. Bununda iki sebebi var. Birincisi Bu şehirde şarkısı rock pop-temeli olan enerjisi bol ve güçlü tondan okunması gereken bir şarkı. İkincisi Halil Sezai’nin modern arabesk ağızlı şarkı tarzının, şarkının slow’a döndürülmesi dolayısıyla iyice çaptan düşmüş. Sezai en azından şarkıyı okurken bazı kelimelerin sonundaki harfleri bari yemese! Türkçe’nin katli bu! Fikrim o dur ki; Sezai bu tarzla gittiği sürece kitlesini genişletemez. İlk albümden sonra hem müzikalite hem de özel yaşamıyla negatif enerji veren Sezai’ye birinin gerçekleri açıkça söylemesi lazım. Ateşteyim performansı için Oğuzhan Uğur’a yorum yapmaya gerek yok. Fakat kısaca şarkının enerjisini dinleyiciye geçirmiş desek kâfi. Zaten yorum ve tarza ihtiyaç duyulmadan okunabilicek bir şarkı Ateşteyim ( Uğur bozulmasın aman 🙂 )

Valla albüm Çelik’in içine çok sindi mi bilmiyorum. Tamam albümün adı gibi devir değişti. Artık yeni sesler yeni tarzlar var. Fakat Çelik bence mevcut hitleriyle her zamanın tarzı. Gönlümden geçen şuydu aslında benim. Keşke bu hitleri okuyacak yorumcular 90’ların popüler isimleri olsaydı.Sertap Erener, Bendeniz, Hakan Peker, Jale, Mustafa Sandal, Kenan Doğulu, Göksel, Zeynep vs. Böyle olsaydı hem şarkıların ruhu bugüne aynı haliyle taşınırdı hem de 90 ‘ların seslerinin renginin bugünün kendine şarkıcı diyen yüzlerce isimden daha iyi olduğu görülürdü. Neyse artık albüm piyasada. Daha fazla yoruma gerek yok. Umarım Çelik bu albümle yeterince onore edilir. Çünkü Çelik sağlam ve kaliteli bir müzik adamı. Bunu sonuna kadar haketti müzik yaşamıyla…