Onu ne doktorlar ne mühendisler istemişti de…

0
154

Onu ne mühendisler ne yöneticiler istemişti de gitmemişti. Ona göre dürüst bir insanı severek evlenmek salaklıktı. Çünkü koca dediğin hem iyi bir insan hem de makam sahibi olmalıydı. Kaçırdığı kısmetler sebebiyle kendine salak demesi, mantiki açıdan doğru bir tespittir. Ancak insani duygularının kuraklığını makam ve mevki sahibi birine yamanarak bastırmak asıl salaklık değil midir?

Bu hâl, manevi bir gözle bakıldığında salaklıkların en çapsız ve değersiz olanıydı. Emeği, değeri, sahiplenmeyi ve samimiyeti öğrenmeyen insanların bu dünyada gerçek bir dost,sevgili ya da arkadaş bulmaları ütopik derecede ulaşılmazdır. Kestirmeden köşeyi dönme hevesi insanı her daim kifayetsiz kılar.

Huzur ve mutluluğun yerine para ve konforu koymak bir tercih meselesidir. Lakin “insan” sonuç olarak ruhani yaratılmıştır. Bedenler ve eşyaların getireceği hazlar gelip geçicidir.

Ezcümle etrafınızda bu cümleyi kuran bir kadın görürseniz şu iki sonuca ulaşın; Birincisi o kadın nankördür. İkincisi sorumluluk almaya uzak boş beleş bir hayat beklentisi içinde halâ alev alev yanıyordur.