Bu tarifi, yumurta kırmayı bilmeyen babalar okusun…

0
863

Merhaba. Ben Tevfik Sadi. Mutfağıma hoşgeldiniz. Bayılıyorum bu girişe. Memleketimin kadınlarının yarısının YouTube’de kanal açarak elinin maharetini sergilemeye çalıştığı ve takipçilerini sıkmamak için 3-4 dakikaya sığdırdığı o tariflerin hemen başında, bu replikle başlanır.

“Merhaba ben bilmem ne. Mutfağıma hoşgeldiniz ” 🙂

Gönülden gönüle köprü kurmayı unutan milletimiz. Artık bir başka köprüyü YouTube kanalı açarak ticari olarak kuruyor. Böyle tarif kanallarının kaç tanesi olaya ticari bakmadan sadece ustalığını konuşturmak için açıyor acaba?

Cevap belli: Sıfır!

Ama haydi haksızlık etmeyeyim. Belki bu sayı 1’dir. 🙂

Bense sıfır kazanç hedefi ile sırf kızçemi mutlu etmek ve blog sayfamda ileride büyüyüp beni hatırlaması için paylaşıyorum. Tabi benim kız bu sayfanın kapanmasına izin vermezse ben ölünce..

Neyse..

Benim kız tam bir tatlı manyağı. Her çocuk gibi değil ama. En az bir iki tık üstü bağımlı tatlıya. Bu sebeple ona dışarıdan hazır tatlı almaktan bunaldığım için ev yapımı ve en azından içinde ne olduğunu bildiğim tatlılar yapmak istiyorum. Tabi bu da her zaman mümkün olmuyor. Ama işte bugün üşenmedim ve yaptım.

Efendim, tatlımızın adı havuç tatlısı. Ya da verdiğimiz şekilden sebep “havuç topları”

Gayet basit ve pratik bir tatlı. Evde havuç ve bisküvi varsa. Tatlının %60’ı hazır. Kalan malzemeler ise 1 bardak süt, 1 bardak toz şeker, 1 bardak irmik ve topları kaplamak için hindistan cevizli..

Yapılışı şöyle: Küçük boy bir tencereye rendelediğiniz orta boy 5-6 havucu atın. Ocağı kısık ateş vaziyetinde yakın.

Havuçlar koku salmaya başlayınca içine sırayla hepsi 1 su bardağı ölçüsünde olacak şekilde şekeri, irmiği, süt’ü ve 1 bardak soğuk suyu dökün. Karıştırmaya başlayın. Karışım renk olarak koyulaşmaya başlayınca içine. 6-7 adet bisküviyi ufalayıp dökün. Karıştırmaya devam edin. Kıvamı lapa haline gelince ocağın altını kapatın. Soğumaya bırakın. Zaten maksimum yaklaşık 15-20 dk da soğur.

İşte tatlımız hazır gibi..

Şimdi bu harika tatlıya şekil verme ve kaplama vakti.

Aynı çiğ köfte hazırlar gibi tatlıdan ufak parçalar koparıp, hafif ıslak olan avucunuzda top şekline gelecek şeklinde yuvarlayın. Elinizi çok islatmayın ellerinizi ama. Sonra cıvık olur. Islatmassan da tatlı şekil almadan eline yapışır.

Valla yuvarlarken ben çok özenmedim.Siz özenin ama..

Son olarak top şekline getirdiğimiz tatlıyı bir kabın içinde bekleyen hindistan cevizleriyle beraber yuvarlıyoruz.

Nasıl, basit değil mi?

Valla bunu yumurtayı düzgün kıramayan babalar bile yapar:)

 

Durun şimdi. Kapanışı da şu gurme youtuber ablalar gibi yapayım. ” Efendim eğer tarifimi beğendiyseniz. Panelin altındaki beğen tuşuna basabilirsiniz. Eğer yeni tariflerden de haberdar olmak istiyorsanız o zaman kanalımı takip edebilir, abone ol linkini tıklayarak beni mutlu edersiniz. Yeni tariflerde buluşmak üzere seygiyle kalın” 🙂 🙂

Afiyet olsun yapacaklara..