Ne muradım varsa vermesin Allah. Hayırlı olanı sevdirsin

0
1066

Sevgili dostum Lev Nikolayeviç

Merhaba.

Bugün, rutin bir pazar alışverişi sonrası, kulaklarımın neredeyse 30 senedir aşina olduğu fakat manası ve derinliğini hiç irdelemediğim bir dua aldım. Aslında aldım denemez. Çünkü bu duayı eden dilenci kadın, bu duayı ağzına ticari bir slogan yaparak söylüyordu gördüğü herkese. Dilenmek için açtığı sol eli ve “Allah ne muradınız varsa versin ile Allah razı olsun” duası, bu meslek için gayet yeterli iki sermayeydi. 

Dilencinin ağzına sakız olmuş ve değerini artık tamamen kaybetmiş olsa da bu dua, bana derin bir felsefe yaptırdı o an dostum. Allah, insana her muradını verir miydi? Biraz düşününce neden olmasın dedim. Fakat kul’un her muradı (isteği arzusu ) hayır mıdır? sorusunu sorunca kendime,aldığım cevapta “olamaz” şeklinde geldi.

İnsana kalsa, nefsinin elinde herşey bir murad görünümü kazanırdı. İnsanda bitmek tükenmek bilmez bir ihtiyaçlar listesi yok mudur? İnsan herşeyi sıkılmadan ve sınırsızca istemez mi? 

E o zaman netice itibariyle bu dua, dilencinin ettiği bir hayır duası da olamazdı. Sonra aklıma şöyle bir şey geldi. Acaba dilencinin önünden geçen kaç insan, Allah’tan kendisi ve çevresi için gerçekten hayır getirecek ne isterdi? Yani dünyanın malı ve konfor dışında, hakikat adına ne isterdi? 

Mesela şöyle dua eden kaç kişi olurdu: “Allah’ım sen beni ve ailemi kaza beladan koru”

Ya da : Allah’ım sen beni sana layık olan kullarından kıl”

Veyahut şöyle bir dua : Allah’ım sen tüm müslümanları, özellikle de zulme uğramış kullarına sabırlar ihsan eyle. Onları koru ve yüzlerini güldür”

Sanırım bu tip duaları eden kul sayısı bir ikiyi geçmezdi.

İnsan, çoğu şer’ri hayır diye sahiplenmeye bayılır. Açıkça felaketini getirecek arzu ve istekleri bir an düşünmeden Rabbinden isteyiverir. Zenginlik ve bu zenginliğin getireceği eşya ve keyfi, ahiretini yakma ihtimaline rağmen ister.. ister..

Sevgili dostum ben bir dilenci olsam ( Allah kimseyi kendisinden başka kimseye muhtaç ettirmesin) Bu duaya ufak güncellemeler atardım. Ezbere ve artık klişe olmuş duaları bırakır daha farklı, insanların kulaklarının değil ruhlarının duyacağı dualar ederdim.

Şey derdim mesela : “Allah size hayırlı olanı sevdirsin” Veya “Allah çoluk çocuğunuza iman versin” Allah evinize haram lokma sokturmasında olabilir 🙂 

Ben, yolda bir dilencinin bu tip dualar ettiğini duysam sanırım daha samimi bulur,belki o dilenciyi memnun edecek bir miktar meblayı da eline sayabilirim. Dualar mühimdir dostum bilirsin. Özellikle de başkası yada başkalarının hayrı için edilen dualar. 

Hazır dua demişken. Senin içinde küçük ama bir dua edicem mektubumun sonunda, sevgili Lev Nikolayeviç.

Görüşmek üzere dostum. Allah’a emanetsin..