Gel ey 80’ler. İster gerçek ister sahte.

0
1133

Bende herkes gibi albümden bir şarkıya klip beklerken Yener yine ters köşe güzel bir sürprizle ortaya çıktı. Şarkının adı ” Sahte ”

Harika sözler ve 1980 lerin esintileri ve o günün müzik altyapısını kullanan harika bir şarkı. Hem klip hem de birbirini tastamam tutmuş.

Sözler ve müzik her zamanki gibi Berksan’dan. Klip 80 ler Avrupasının kadınların en ilgi duyduğu spor üzerine egzersiz ve aerobik. O yıllarda kadınlar spor salonlarını aerobik yapmak için doldururdu. Bu sporun kıyafeti ise bir çok farklı renkte, vücudu sımsıkı saran bikini görünümlü tayt’ı idi. Saçta mutlaka lastik bir bant olmazsa olmazdı. O zamanların ses sistemi, çift kasetçalarlı, iki büyük hoparlörden oluşan, üzerinde çalan müziğe eşlik eden küçük küçük 5-10 renkli ampulden oluşan muziksetleriydi. ( O günün müzik seti işte 😉 )

Müzikli aerobik modası, seksenlerin ortasında bizim son dönem Yeşilçam filmlerinde burjuva sınıfı kadınlarına da sirayet etmişti.

Ve yıllar yıllar sonra müzikte gelinen hızlı tüketim anlayışı, eski müzik türlerinin yeniden remiks ya da cover’lanarak önümüze getirmeye başladı. 80 li yılların hit olmuş şarkılarını tekrar yorumlamak da bu dönemde moda oldu.

Hande Yener’in “Sahte” şarkısı da yeni bir şarkı olmasına rağmen altyapı olarak tam da o dönemin ruhunu canlandıran sıkı bir parça.

Yener, her zaman yeni ve denenmemiş şeyleri yapmayı sever. Tabi bu dediklerim Türkiyede ki müzik piyasası için geçerli. Yoksa Yener’in denediği bir çok tarz Avrupa’da her zaman ilk uygulanan yerdir. Ben Yener’in Klibini izlerken iki yabancı kadın sanatçının klipleri gözümde canlandı. Bu isimlerden ilki Madonna’nın “Hungin up” şarkısı ve klibi. Madonna 80 lerin en hit şarkısını cover’lamış klibi de 80 lerin Aerobik dans tarzını yansıtıyordu.

Aklıma düşen ikinci sanatçı ise Dua Lipa oldu. New Rules şarkısının klibi Yener’in klibiyle benzerlikler gösteriyordu. Lipa’nın dansçılarının önünde ve beraber gösterdiği dans figürleri eski dönemlerin figurlerine benzerdi. Ayrıca bu şarkıya 80 ‘lerin ruhuna uygun bir klip ve düzenleme yapılarak YouTube’a eklenmişti.

Seksenler tarzındaki remix’i Tokyolu yapımcı Initial Talk ortaya çıkardı ve Youtube kanalında paylaştı. Initial Talk remix’ine bir de video klip çekildi. 80’ler pop kültürüne uygun çekilen klip eski dans figürleri ve egzersiz hareketleri içeriyordu.

Evet. Yener, 80’lerin havasını yakaladı. Hem albüm hem de “sahte” isimli single’da bu durum oldukça belirgin. Bakalım Yener, bu yaz’ı o dönemin tarzı ile biinci göğüsleyebilecek mi?