En sevdiğim seslendirme sanatçısıydı. Ve bu hiç bir zaman değişmeyecek

0
126

Tom Hanks, John Travolta, Brad Pitt, Tom Cruise, Alec Baldwin, Jean-Claude Van Damme, Nicolas Cage, Sean Penn, Andy Garcia, Bruce Willis, Kevin Costner, Mel Gibson Babacan’ın sesiyle hayat verdiği aktörler ve niceleri…

Sungun Babacan’ın sesiyle var oldular bu holywood yıldızları. İnce ve çok akıcı bir sesi vardı Babacan’ın. İyi adamlar iyi bir ses hakediyordu ve o bunun hakkını veriyordu büyük usta. Ben çocukluğumda Mavi ay dizisinde Bruce Willis’in sesi olarak ilk rahmetli Alev Sezer’i tanıdım. Sezer rahmetli olduktan hemen sonra Babacan hayat verdi tekrar Bruce’a. Yani Türkiyede Bruce Willis’i popüler yapan iki ses sanatçısından biridir Sungun Babacan.

Bence ses verdikleri tipler içinde ses ve tip’in cuk diye oturduğu sesti onun sesi. Sonrasında da tabiki Görevimiz tehlikenin Tom Cruise’u..

Bir de elbette Cehennem silahı serisi ileMel Gibson..

Araştırmadan söylüyorum; Sanırım Holywood yıldızlarına onun kadar ses veren başka isim yoktur. Valla ben TRT nin yerinde olsam Babacan’ın seslendirdiği tüm aktörlere onun vefatını duyurur ve başsağlığı diledikleri küçük videolar çekmelerini isterdim. TRT bunu Babacan yaşarken yapmadı ama umarım vefatında ailesini onurlandırmak için için yapar. ( Hiç sanmıyorum gerçi)

Neyse..

Babacan son dönemde reklamlarda da kendini çok duyuruyordu. Özellikle de Denizbank reklamları onunla kulağıma yerleşmişti. Eminim Denizbank da böyle bir sesi kaybetmiş olmanın üzüntüsünü yaşayacaktır. TRT’nin ilk 20 yılında yetiştirdiği onca güzel insan, tek tek ayrılıyor aramızdan. Ve ne yazık ki TRT yerlerine bu denli kaliteli isimleri yetiştiremiyor. Çünkü özel kanallar ve internet platformları en belirleyici unsur. Türlü fenomenler, şarkıcılar, oyuncular ve yazarlar artık internet üzerinden çok sağlam ve düzgün bir eğitim almadan popüler oluyorlar. Kim ne derse desin ilkler ve eski olanlar zaman içinde değerini en çok arttıranlardır.

İşte Babacan da o değerlerden biri olarak sevenleri tarafından hep hatırlanacak. Tüm seslendirme sanatçılarının ve camianın başı sağolsun. Allah geride kalan büyük ustalara ( Başta Sezai Aydın olmak üzere) tüm dublaj emekçilerine de selâm olsun. Umarım en az Babacan gibi iyi sesleri bulup çıkarmayı başarırlar aramızdan.

Mekanın cennet olsun Sungun Babacan…