Huyum kurusun bu günü eleştirmeden duramıyorum!

0
157

Klasik huyumdur. Dünya kadınlar gününü iyi ya da kötü bir şekilde eleştiririm. Çünkü dünya devletlerinin geçmiş yüzyıllarda kadını ötekileştiren, ancak iyi yemek yapıp çok çocuk doğuran kadınları değerli bulan zihniyetin, artık utanıp bu günü ilan etmelerini, fakat bu ilan ettikleri gün dışında kadınlarına yeteri kadar değer vermeyişlerine şahit olurum 40 yıldır.

Öyle ki kadınlar günü, anneler günü ve sevgililer günü dediğimiz özel günlerin kapitalist tüketim anlayışının elinde oyuncak olduğunu bilmeyenimiz yoktur heralde.

Geçmişte hemen her anlamda eşit bulunmayan dünya kadınlarını sözde böyle günlerle avutmaya çalışmak, çok keskin bir erkek kafası planı şüphesiz 🙂

Hatta 364 gün kadın hakları için mücadele ettiğini düşünen günümüz yapay feministleri bile bugünün romantizm dolu etkisiyle hiç bir etkinlik yapmazlar. Bilirler ki yapsalar da bunun kadınlar üzerinde hiç bir etki yapmayacaktır. Oysa Feminist derneklerin boyle özel gün ilan edilmiş zamanlarda bile kadınların yılda sadece 3 gün hediye almalarının, güzel bir kaç iltifat görmelerinin bir avuntudan başka hiçbir özelliği olmadığını anlatmaları lazım.

Kadın, ancak kendi cinsine ait artıları doğru ve yerinde kullanırsa kadın sıfatı alır benim anlayışımda. Bu durum kendi cinsim içinde geçerli tabi. Her kadın, cins olarak kadındır. Fakat gerçek kadınlık çevresince hakettiği sevgi ve saygıyı haketmesiyle kazanır. Cinsi erkek olan her adama, adam der miyiz bir düşünün. Adam olmak için erkek olmak yeterli değildir. O kişinin adamlık vasıflarını da kazanmış olması gerekir. Adam başka herif başka şeylerdir mesela. Cümle içinde ” herifin teki” cümlesini illa bir kere kullanmışsınızdır bir yerlerde. Neden adam yerine herif dediğinizi biraz düşündüğünüzde, herif kelimesinin anlamının adam olamamış ve yetersiz erkek cinsi demek olduğunu idrak edersiniz.

Bu yetersizlik ifadesinin bir başka biçimi kadınlar içinde kullanılır meselâ. ” Karının teki” cümlesi de kadın payesini taşımakta zorlanan dişiliği temsil eder. Kocakarı sıfatı da genelde yaşının getirdiği olgunluğu sergileyemeyen teyzeler için kullanılır. İlk başta yaş nedeniyle böyle deniliyor diye düşünenler dikkat ederlerse her yaşlı kadına kocakarı denmediğini anlayacaktır.

Gelelim 2021 in kadınlar gününe. Yarın tüm dünyada hediye eşya üretimi yapan her esnafın yüzü elbet gülecek malûm. Karısı için mühim olan bu günü unutup atlama durumuna girecek her erkek başına gelecekleri bildiği için:) mutlaka gücü nispetinde bir hediye alması gerektiğini bilir. Zaten kapitalist sistemin reklam dayatmaları, hiç bir erkeğe unutmaya imkan vermez. Kanalların reklam kuşakları türlü kampanya ve taksit kolaylıkları ile adama yüklendikçe yüklenir. Ve bu baskı Mart 1 itibariyle tüm kanallardan start verir. Her sene farklı bir hediye bulmak ciddi bir arayışa girer erkekler eşleri için. Hem bütçeyi rahatsız etmeyecek hem bir önceki seneden farklı olacak hem de karısının hoşuna gidecek o şey ne olabilir?

Bu nasıl bir kaostur Allah’ım! Adam bu sebeple piyasayı ve çevresinin tercihlerini gizliden araştırmaya başlar. Reklamlar aslında bu işin en kestirme yoludur. Çünkü o kampanyaları karısı da izlemektedir. Hâl böyle olunca ilk tercih mücevherat ürünleridir. Pırlanta yüzük, küpe ya da şık bir bileklik.. Hem de bol taksit imkanıyla 🙂

Neyse ki kadınların böyle dertleri yoktur. Çünkü “dünya adamlar günü” diye bir gün yoktur 🙂 Sadece babalar günü için evlatlarla hızlı bir hediye seçimi yapılır ve mevzu kapatılır.

Peki şimdi düşündüm de.. Niye dünya adamlar günü yok? Toplumların %90′ ı bir şekilde ataerkil anlayışla yönetildiği dünyada. Erkeğin karısı tarafından onore edilmesi çok mu görülür? Kadınlar günü, sevgililer günü, anneler günü, doğum günleri, Evlilik yıldönümleri, tanışma yıldönümleri kadınlar için avuçlarını sıvazlayıp gözlerinin içi gulen esnaf, bir de ilan edilecek bir dünya erkekler gününe kadar sevinir bir düşünün 🙂 Haksız mıyım?

Gerçi aslında bugünün adı ” dünya erkekler günü” yerine ” dünya adamlık günü” olmalı. Çünkü her erkek adam olamaz malumunuz.. Hem bakarsınız böyle bir gün ilan edersek milyarlarca insan ( en başta kendi cinsim ) adamlık kavramının ne kadar mühim bir erdem olduğunu hatırlar. Adam olma becerisine kavuşan bir erkeğin kadınına şiddet uygulayabileceğini kim öngörebilir? Tabi kadını da ” kadın ” sıfatının hakkını verebiliyorsa.

Evet efendim..yine geleneksel hale getirdiğim dünya kadınlar günü eleştirilerimin 3.yılında kafamdakileri sizlerle buluşturdum :p 

Umarım Kadının ve adamın bu sıfatları daha çok hakettiği zamanları yakın zamanda hep birlikte görürüz.  İster Adam olun ister Kadın. İyi adamlar ve iyi kadınların birbirini bulması dileklerimle..