Bu mantığa göre pastırma sıcağı ismini bulanlar …

0
90

“Pastırma sıcağı” ya da “pastırma sıcakları” tabirini yetişkin herkes bilir. Sonbahar’da havaların soğumasıyla birlikte üşümeye başlayan millet, ani bir sıcak hava dalgasının etkisiyle yaz’ı hatırlayıp mutlu oluşunun adıdır Pastırma sıcakları…

Kıştan önceki son güneş banyosudur bu kısa dönem. Parklar, bahçeler ve mesire alanları dolar bu dönem. Yaz’ı şöyle güzel bir mangal yapamadan kapatan vatandaşlar için alternatif bir fırsattır. Peki bu sıcak hava dönemine neden “pastırma sıcakları” adını vermişler hiç düşündünüz mü? Valla ben hiç merak etmemiştim. Eminim büyük bir çoğunluk da merak etmemiştir. Google da ufak bir araştırma yaptım merakımdan. Bir kaç haber sitesi de,neden bu ismin verildiğine dair aynı bilgiyi haberleştirmiş ve birbirlerine benzer şekilde paylaşmışlar.

Sebep şu bu ismin verilişinde.. Gece ile gündüz arasındaki sıcaklık farkının birbirine yakın olması sebebiyle, pastırmanın da en iyi bu dönemde kurutulduğu için, bu ismi layık görmüşler muhtemelen. Bu yüzden de bu döneme pastırma yazı adı verilmiş.. Bu mantığa göre bu ismi bulanlar da Kayserili pastırma tüccarları oluyor efendim 🙂

Tabi bu tabir biz de geçerli sadece. Sonuçta bu sıcak hava dalgası farklı ülke coğrafyalarında da yaşanıyor malumunuz. Dünyanın pek çok yerinde yaşanan bu sıcak dönem, Almanya’da “kocakarı yazı”, İsveç’te “Azize Birgitta yazı”, Amerika Birleşik Devletleri’nde “Yerli yazı” (Indian summer) olarak anılmış.

Metoorolojinin verdiği bilgiye göre hafta sonu başlıyormuş bakalım meşhur pastırma sıcağı memlekette. Umarım herkes için keyifli bir zamanlar olur. Tabi inşallah geceleri de sıcak olur da, kombileri uykusundan uyandırmayız bir süre daha..