Batı tahayyülünde müslüman,ancak bir canavardır..

0
213

İslam dini ve Türklükle ilgili tamamen uydurmasyon,karalayıcı ve iftirai algılar,Avrupanın son 1200 yıllık tarihinde hiç vaz geçmeden,istikrarla sürdürdüğü bir düşmanlık..

Türkleri ölümcül canavarlara,islamı ise her daim yobaz ve bilime uzak göstermek adına yoğun bir uğraş veren Avrupa,bu algıyı yaratmak için onlarca sistem kurmuş.

İşte Sophia Rose Arjana,Batı Tahayyülünde Müslümanlar kitabı ile müslümanların tarih sahnesinde Batılılar tarafından korkunç canavarlar olarak tasvir edildiğini ortaya koyan ve müslümanların nasıl canavarlar olarak hayal edildiklerini detaylı bir şekilde irdeleyen bir kitap.

Canavarlaştırma toplumlarda hangi grupların toplum içerisine dahil edilip hangilerinin dışlanacağını göstermesi bakımından işlevsel bir konumda. Bazı durumlarda sembolik olarak kullanılsalar da Müslüman canavar imgesi, Müslümanların insandışı olarak tanımlandığını ortaya koyması açısından kesinlikle okunması gerekli bir kitap. Ortaçağ kaynaklarında, Rönesans’a ait resimlerinde, Shakespeare’in tiyatrolarında, Gotik korku romanlarında ve son olarak Hollywood filmlerinde bu canavarlara [ yani bize 🙂  ]rastlamak mümkün. Kitabın yazarı Arjana, bu kitabı bir nevi “Müslüman canavarlar arşivi” olarak tanımlıyor. Bu arşivi gün yüzüne çıkarmak da “canavarlaştırılan” Müslümanların aslında insan olduğunu ortaya koymaya yönelik büyük bir çaba.

Tarihte hiç bir zaman hiç bir ölçüyü aşmayan. Gerçek barış için savaşan, zulüm,zalimlik ve işkencesel tutumlara bir kez olsun tenezzül etmemiş bir milletin,düşürülmek istediği kötümsel algıyı kırma gayreti de diyebiliriz, Batı tahayyülünde müslümanlar kitabina..

Bu kitabı okuyarak, dünya gayrimüslimleri ile dünya gevurları arasında ki derin farkları gayet net görmüş olursunuz. Milletlerin arasındaki mücadelelerin, halkın fıtraten  değil,halkları yöneten ideolojik yönetimlerden kaynaklandığını da özümsemek lazım günümüzde..

Şimdi,asıl canavarların kimler olduğunu ve ve bizler üzerinde ne tür stratejiler geliştirdiklerini öğrenme vakti..