Uyanış Raiting rekorlarını alt üst edecek. Demedi demeyin!

0
1172

Valla ayakta alkışlıyorum!

TRT’nin harika bir iş çıkaracağını elbette biliyordum. Fakat böylesine mükemmel bir dönem prodüksiyonu bende beklemiyordum..

Oyuncu seçimleri, kostümler, dekorlar, o koca plato, savaş sahneleri, muhteşem dövüş teknikleri.. hepside birinci sınıf. Sanki dizi değil bariz sinemada film izledik. Hele bir de, sağolsun TRT hiç reklam koymadan ( ilk bölüm ya 🙂 ) diziyi bölmeden izletince tam oldu. İleri de 8-10 dakikalık reklamlar gelecek, şimdiden hazırlayın kendinizi..

İyi ve kötü roller için belirlenen oyuncular da harika. Nizam-ı mülk,Hasan Sabbah ve Batınilerin lideri rolleri en usta oyunculara teslim edilmiş. Mehmet Özgür zaten tüm ağır rollerin duayeni olma yolunda ilerliyor. Ne kadar övsem az..

Mehmet Özgür / Nizamülmülk

 

Hele Gürkan Uygun, her rolün adamı artık. Hiç bir rolde sırıtmıyor. Oyunculuğun hakkını sonuna kadar veriyor.

Gürkan Uygun / Hasan Sabbah

 

Sadece Murat Garipağaoğlu için ufak bir eleştiri yapicam. Ertuğrul’da Sadettin Köpek rolündeki Garipağaoğlu, bu dizide de aynı üslup ve tiple oynayınca bence olmamış. Aksanlı konuşup biraz da tipinde oynasalardı daha iyi olurdu.

Murat Garipağaoğlu / Fatımiler lideri

Bence bu dizi hem senaryo hem de savaş sahnelerinde Ertuğruldan bile iyi. Ama Ertuğrul bizim ilk göz ağrımız 🙂 Onun yeri ayrı. Fakat kuruluş Osman’ın ve ATV nin işi zor. Çünkü Uyanış’ı bir kere izleyen Osman’ı çizgi film gibi bulur.

Ayrıca Sencer rolündeki Ekin Koç’a ayrı bir parantez açmak istiyorum. Bence Ekin hayatının rolünü oynuyor. Ve yine bence Buğra Gülsoy’dan daha atraksiyonlu ve kilit bir rol de. Ayrıca rolüne tam uyum sağlamış. Buğra Gülsoy’dan bir tık önde.

Sanırım Uyanış Büyük Selçuklu, bir kaç bolum sonra dünyaya açılır. Çünkü hiç bir eksiği yok. Film tadında bir dizi. Abartmış olmayayım ama nerdeyse Braveheart’la yarışır durumda. ( Mel Gibson , Cesur Yürek )

TRT, bir kez daha dönem dizileri benden sorulur dedi bu akşam. Son olarak bir şey daha ekleyeyim. Genelde bu tip dizilerde ilk bölüm zor geçer seyirciye. Fakat Uyanış öyle bir giriş yaptı ki, sanki dizinin bilmem kaçıncı bölümünü izliyormuşum gibi hissettim. Bunun için yönetmen Emre Konuk’u tebrik etmek lazım. Emek veren herkese helal olsun.

Emre Konuk / Yönetmen

Not : Bu arada oyuncu Cemal Toktaş’ın değişimi süper olmuş. Gerçi daha dizide belirmedi ama harika olmuş.