Sevemedim Karagözlüm. Çünkü…

0
1567

Bir film vardır Türkan Şoray’ın Kadir inanır ile oynadığı. O filmin bir sahnesinde Şoray, aslında Belkıs Özener’in okuduğu bir şarkıya playback yapar.

O şarkı : “Sevemedim Karagözlüm” isimli şarkıdır.

Sevemedim karagözlüm seni doyunca,
Hep kıskandım seni elden yıllar boyunca,
Kuşlar gibi ikimiz bir yuva kuralım,
Ayırmasın mevlam bizi ömür boyunca
Kuşlar gibi ikimiz bir yuva kuralım,
Ayırmasın mevlam bizi ömür boyunca
 
Yeşilçam döneminin en bilinen aşk şarkılarındandır bu şarkı. İçi de dışı da çeşitli sitem, pişmanlık, dilek ve dua’dan oluşur. Şarkı zaten tek başına vurucu iken, bir de Belkıs Özener’in o muhteşem nağmeleriyle ölümsüzleşir.
Filmde bu şarkını okunacağı sahnenin hemen öncesinde Türkan Soray, şarkıyı şöyle takdim eder:
“Saadeti bu şarkıda tanıdım. Bir şeyi daha öğrendim bu şarkıyla. Herşeye sahip olmak isteyen elindekini de kaybeder”
Buram buram pişmanlık kokan bu cümleler, okunacak şarkının dinleyicilere yapacağı etkinin de habercisidir bir bakıma. İnsan, mutluluk peşinde koştururken o kadar lüzumsuz hazları da tatmak ister ki, bu istekler onu hep daha iyiye, hep daha güzele erdirecekmiş hissiyatı yaşatır. Oysa ki herşeye sahip olma isteği, insanın felaketidir öyle değil mi?
Hangi insan hep daha güzeli hep daha fazlasını hakedecek bir hayatı nasıl yaşar ki, bunları istemeye yüzü olsun? Mutluluk bir sadaka sevabı gibi bir şey değil midir? Sürekli ama az az yaşanması muhtemel bir duygunun adıdır ” mutluluk “
Her duygu doğduğunda insanda bir yerleri ya onarır. Ya da çeşitli sıkıntılar yaşatarak daha iyisine hazırlar. Yaşı 40 ve üstü olanlar bilirler. Bir zamanlar çıtır kızlar diye bir gurup vardı. Onların müzikalitesi olmayan şarkılarının arasından bir şarkı sıyrılır. Güzel mesajlar veren bir şarkıdır o.
O şarkının da nakaratında şöyle der Çıtır kızlar :
Yaşanacaksa yaşanacak
Ayrılıklar, mutsuzluklar
Ölüm yok ya bunun sonunda
Tüm acılar bir yere kadar
Yaşanacaksa yaşanacak
Ayrılıklar, mutsuzluklar
Ölüm yok ya bunun sonunda
Tüm acılar bir yere kadar
Haklısın boşver
Her zaman yaptığın gibi
Bana da boşver unut gitsin
Sevgiden korkmaya devam et
Haklısın boşver
Her zaman yaptığın gibi
Bana da boşver unut gitsin
Sevgiden kaçmaya devam et
 
Özellikle bu “yaşanacaksa yaşanacak” bölümü bana şeyi hatırlatır. ,” Olmuşla ölmüşe çare yok” sözünü. Bu hayat dediğimiz zaman dilimi bize, sanki çok uzun bir ömür yaşayacakmışız hissiyatıyla bir şeyler için sürekli ertelemeyi ve beklemeyi öğretir. Oysa ne mutluluk ne de huzur bekleyerek elde edilmez. Bunlar her anın içinde gizli ve zamansız açan çiçekler gibidir.
Allah karagözlüleri canı gönülden seven kitleyi de, tüm karagözlüleri de her daim huzurlu kılsın. Çünkü bu dünyanın selahiyeti açısından onlara çok ihtiyacımız var. Gelecekte arzu edilecek ve hiç yıkılmadan durabilecek çekirdek toplumun temeli onlar.