Nedir bu HES kodu?

0
1537

HES Kodu Nedir?

HES uygulaması ile mobil uygulama üzerinden alacağınız kodu kullanarak otobüs, uçak ve tren seyahati yapılabiliyor. Ulaşımda risk taşımadığını belirten belgeler istenecek.

HES Kodu Nasıl Alınır?

HES kodu Hayat Eve Sığar uygulaması ya da SMS yöntemi ile alınabilir. HES kodunu uygulama üzerinden almak için:

1-Hayat Eve Sığar uygulaması Google Play Store veya iOS App Store üzerinden indirilir.

2.Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden “HES Kodu İşlemleri” bölümüne girilir. “HES Kodu Oluştur” butonuna tıklanır. Kod kullanım süresi seçilir ve kod oluşturulur.

Bilet satın alırken HES kodu seyahat edilecek seyahat firması veya aracı firma ile paylaşılır.

SMS ile kod almak için:

1.HES yazıp aralarında boşluk bırakılarak sırasıyla T.C. Kimlik Numarası, T.C. Kimlik Seri Numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazılır ve 2023’e SMS olarak atılır. (Örnek: HES 12345678901 1232 45 yazılıp 2023’e gönder.

2.Bilet satın alırken HES kodu seyahat edilecek seyahat firması veya aracı firma ile paylaşılır.

HES kodu alındıktan sonra seyahat edilecek seyahat firması ile HES kodunun paylaşılması gerekiyor. Paylaşılan kodlar üzerinden tüm yolcuların COVID-19 riski taşıyıp taşımadığı kontrol edilecek ve riskli yolcuların seyahati onaylanmayacaktır. Sonuç olarak 4 Haziran sonrası seyahatleriniz için otobüs bileti veya uçak bileti almanız durumda HES koduna ihtiyacınız olacak.

Hes Kodu Kaç Gün Geçerlidir?

Seyahat tarihleri belirtilerek süreli olarak HES kodu alınabileceği gibi 1 seneyi kapsayan HES kodu da alınabilir.

Hes Kodu Hangi Seyahatlerde Geçerli?

Hayat Eve Sığar mobil uygulaması üzerinden alınacak HES kodu ile uçak, otobüs ve tren gibi araçlarla seyahat edilebilecek. Otobüs bileti veya uçak bileti alarak seyahat edebilmeniz için HES kodunuzun olması gerekecek. HES Kodu sayesinde ilgili seyahat firmaları tedbir alacak. Yolculuk sırasında veya sonradan bir yolcuya virüs bulaştığı tespit edilirse HES uygulaması sayesinde yolculuk esnasında temas ettiği kişilerin de takibi yapılacak. HES kodu ile ilgili soru ve sorunlarınız için ALO 199’dan detaylı bilgi alabilirsiniz.

Uçak bileti alırken HES kodumu nasıl kullanabilirim?

Uçak yolculuklarında HES kodu uygulaması geçerlidir, yani uçak bileti almadan önce HES kodu almanız gerekiyor. HES kodu yukarıdaki maddelerde anlatıldığı şekilde alındıktan sonra, obilet.com üzerinden HES kodunuz ile uçak bileti satın alabilirsiniz. Aşağıdaki adımları sırayla takip etmeniz halinde kolayca uçak bileti satın alabilirsiniz.

1.Uçak bileti satın alırken gitmek istediğin destinasyon ve tarihe göre arama yap.

2.Sana uygun otobüs biletini seç ve ödeme sayfasına ilerle.

3.Ödeme aşamasına gelince kişisel bilgilerinle beraber HES kodunu da yaz.

Otobüs bileti alırken HES kodumu nasıl kullanabilirim?

Otobüs yolculuklarında HES kodu uygulaması geçerlidir, yani otobüs bileti almadan önce HES kodu almanız gerekiyor. HES kodu yukarıdaki maddelerde anlatıldığı şekilde alındıktan sonra, obilet.com üzerinden HES kodunuz ile otobüs bileti satın alabilirsiniz. Aşağıdaki adımları takip ederek HES kodu ile otobüs bileti alımı gerçekleştirebilirsiniz.

1.Otobüs bileti satın alırken gitmek istediğin destinasyon ve tarihe göre arama yap.

2.Sana uygun otobüs biletini seç ve ödeme sayfasına ilerle.

3.Ödeme aşamasına gelince kişisel bilgilerinle beraber HES kodunu da yaz

Özel Araçla Seyahat İçin Hes Kodu Gerekli Mi?

Özel araçla yapılacak seyahatler için HES kodu uygulaması bulunmamaktadır. Özel aracınızla seyahat edecekseniz, hes kodu olmadan da seyahat edebilirsiniz.

Hes Kodu Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

 

1.HES kodunuzu alırken toplam seyahat sürenizin tamamını kapsadığına dikkat etmelisiniz. Hem gidiş hem de dönüş tarihlerinizi kapsayacak şekilde birden fazla HES kodu almanız gerekebilir. HES kodunuzun seyahat bitiş tarihinden itibaren en az 7 gün daha geçerli olması gerekmektedir.

2.Her yolcunun farklı HES kodu alması gerekmektedir.

3.0-2 yaş aracılığındaki yolcuların HES kodu alması zorunlu değildir.

4.65 yaş üstü yolcuların ise özel izin belgesi alması gerekiyor. Bu izne göre, bu vatandaşların gittikleri şehirde en az 1 ay ikamet etmesi gerekecek. Seyahat izin belgesi talepleri E-Devlet, İçişleri Bakanlığı, E-Başvuru Sistemi ve Alo 199 Vefa Destek Hattı üzerinden yapılabilecek.

T.C. Kimlik Numarası Olmayan Yolcular Nasıl HES Kodu Alabilir?

T.C. Kimlik Numarası 97,98,99 ile başlayan ya da T.C. Kimlik Numarası bulunmayan (Yabancı Kimlik) yolcular, 05 Haziran 2020 tarihi 23:59’ e kadar HES kodu olmadan seyahat edebilir. 06 Haziran 2020 tarihi 00:00’dan itibaren pasaport bilgileri ile; HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla, Uyruk, Pasaport Seri Numarası, Doğum yılı, Soyadı bilgilerini de ekleyerek 2023’e SMS atıp HES kodu alabilir.

Uçak bileti alırken HES kodumu nasıl kullanabilirim?

Uçak yolculuklarında HES kodu uygulaması geçerlidir, yani uçak bileti almadan önce HES kodu almanız gerekiyor. HES kodu yukarıdaki maddelerde anlatıldığı şekilde alındıktan sonra, obilet.com üzerinden HES kodunuz ile uçak bileti satın alabilirsiniz. Aşağıdaki adımları sırayla takip etmeniz halinde kolayca uçak bileti satın alabilirsiniz.