Elif bir mucize tamam da ya mucizeleşemeyen onlarca can?

0
916

Sesimi duyan var mı?

“Sesimi duyan varsa üç kere vursun” anonsları.

İç içe geçmiş betonerme enkazın altında bir can daha kurtarabilir miyiz gayretleri.

Herkes sessizce yere çökmüş moloz yığınlarının arasından gelecek bir tık sesine kilitlenmiş.

Herkes yeni mucizeler bekliyor.

Derken üç yaşındaki küçük Elif’e ulaşıyoruz. Tam altmış beş saat sonra hayata tutunan ve kendisini kurtaran itfaiye erinin başparmağına sıkıca yapışıp,bize ne kadar güçlü bir kız olduğunu ispatlamak istercesine.

İşte yeni kahramanımız. Tüm millet ve medya sevinç içinde. Kurtulan minik bir can olunca sevincimiz daha da katlanıyor.

Bu durum felaketin güzel ve bizi birlikte tutan tek sahnesi.

Peki ya kaybettiğimiz 91 can? ( İnşallah artmasın artık )

Ya onların hikâyeleri ne olacak?

İşini hakkıyla yapmayan mütahitler, mühendisler, belediyeler, inşaat odalarının sebep olduğu bu felaketin kaybettirdiği canlar, onların hayalleri?

Mucizeler güzel tamamda, bu binlerce çürük binada yaşayanlar, ya onların da hayalleri kuvvetli ve yıkıcı bir depremde yok olursa? O gün ne yapacağız? Yine kurtarılan 100 kişiye sevinip, vefat eden 91 kişiye sadece bir Allah rahmet eylesin mi diyeceğiz?

Bu akşam haberlerde fay yasası diye bir habere denk geldim. Yanlış anlamadıysam bu yasa, riskli fay kursaklarında oturanların binalarının yıkılıp riski daha düşük yeni binalara geçmelerini sağlıyor. İnşallah bu yasa bir an önce geçer. Yoksa biz daha çok mucize bekler hale geliriz. Elbetteki bu uzun bir süreç. Ama ne kadar erken başlanırsa o kadar vatandaşın hayatı kurtulur.

Deprem anında yaşam üçgeni beşgeni kurmakla hayatta kalmaya çalışmak olmamalı bu milletin kaderi. Önce bina sağlam olacak sonra insanlar, evin içindeki düşen eşyaların vereceği zarardan kurtulmak için bu beden küçültme hareketlerini yapabilsinler. Tost olmuş bir binada istediğiniz kadar üçgen kurun, şans eseri yaşasanız bile AFAD’ın sizi bulma süresi içinde çoktan vefat etmiş olursunuz.

Ölüm bir şekilde hepimizi bulacak bir gün bir yerlerde. Ama bu ölüm ne olur başkalarının tedbirsizlikleri ve menfaatleri yüzünden olmasın.

Bana cani diyeceksiniz ama benim bu şerefsiz mütahitler ve deprem yardımlarını çalan soysuzlar için bir ceza fikrim var. Hazır deprem molozlari ve enkazı daha yerindeyken, bunları sokacaksin sığabilecekleri bir boşluğa. 5 gün bekleteceksin. Sonra çıkarıp 5 metrekare bir koğuşta 2 ay yatıracaksın. Sonrasında da hapiste 10 yıl misafir edeceksin. Edeceksin ki anlasın nasılmış insanların özgürlüklüklerini ve hayallerini çalmak!

-Tevfik Sadi