Dove bence tüm klişeleri yıktı.

0
1724

Dove, bence saç konusunda topluma empoze edilen tüm klişelere meydan okuyup, kendi tercihlerinin arkasında duran kadınları ekrana taşıdı. Neydi o klişeler peki?

Ahenkle dans eden saçlar..

Reklam filmindeki kıza vurulup direğe çarpan erkek..

Özenle seçilmiş harika bir yüz ve uzun saçlara sahip bir başrol oyuncusu..

Dove’un son reklamında bunların hiç biri yok. E peki ne var?

Bugüne kadar hiç denenmemiş bir reklam anlayışı.

Saçlarının beyazlarını ısrarla boyatmayan Özge Özpirinçci. 60 yaş üstü spor araba kullanan ve saçını rengarenk boyatmış bir hanımefendi. Ve sadece kendisi için saçlarına önem veren tesettürlü bir genç kız.

Dove bu reklam tarzıyla bu kadar hiç ulaşılmamış üç ayrı kitleye seslendi. Bu ciddi bir atılım bence. Saç deyince akla neden sadece güzel ve ışıl ışıl parlayan saçlara sahip kızlar gelir? Aslında bu metazori tamamen ticari.. Alım gücü yüksek ve güzelliğini en çok önemseyen kadın gurubu, 20-50 yaş arasında çünkü.

Zaten #ezberlerinötesinde slagonu da reklamla harika bir paralellikte sunuluyor izleyiciye.

Reklam filminde bence en kilit oyuncu tesettürlü kızımız. Türk televizyon reklamcılığında ilk defa inancı ya da kültürsel sebeplerden örtünen bir kullanıcıya ulaşıyor Unilever. Bugüne kadar bir şekilde dışlanan antipatik bulunan ve sıcak bakılmayan kapalı kadın anlayışını da reddediyor şirket. Valla bence harika bir sahiplenme bu. Eminim reklamı izleyen tesettürlü kadınlar da bundan çok memnun olmuşlardır. Bence Unilever bu kesimin gönlünü çalmaya niyetli. Umarım devamı gelir.

Özge Özpirinçci’ye gelirsek.. Zaten diyecek çok bir şey yok. Özge kendini çok uzun zaman önce ispatlamış üst sınıf bir oyuncu. Harbiliği, dizide canlandırdığı cesur ve güçlü karakter ile artık çok saygın bir yerde. İşte bu güvenle saçının beyazlarını kapatmaya bile gerek duymuyor. Üstelik çokça kötü eleştiriler almış olsa bile bildiğinden vazgeçmiyor. Bu tavrı da Dove’un dikkatini çekmeye yetmiş. Ayrıca saçındaki beyazlar da oyuncuya ayrı bir hava katmış. Yakışmış yani..

Umarım Dove’un bu yeni kitleler edinme gayreti diğer şampuan markalarına da örnek olur.