Her işte bir hayır vardır,evet…

0
163

Sosyal medyanın toplumsal olaylarda ki aksaklıklar,yanlışlar ve kanunsuzluklar üzerine ki etkisi devam ediyor.

Artık sesini duyurmak isteyen youtube’a yükleniyor ve hakkını arıyor. Yani dolasıyla vatandaş arzu ettiği adalete kavuşmak için sosyal medyayı kendine dost ediniyor.

Bu konuyla ilgili en son örnekte Bursa’dan geldi. 94 yaşındaki Zeynep Karabıyık isimli yaşlı teyzemiz, yetiştirdiği meyveleri satmak için pazara getirmişti ancak zabıta ekipleri meyvelere el koymuştu. Bu anlara ilişkin videonun sosyal medyaya düşmesiyle zabıtanın tutumu büyük tepki çekmişti. Tepkiler üzerine Osmangazi Belediye Başkanı AKP’li Mustafa Dündar’da “El konulan meyveler Karabıyık’a teslim edildi” açıklaması yaptı.

Ülkede zabıta ve esnaf kavgaları her daim olmuştur ve olacaktır. Kayıt dışı konusunda devletin takındığı tutumla,geçim derdine düşmüş esnaf vatandaşın ayakta kalma mücadelesi sürekli ters düşer doğal olarak.

Çoğu belediye de vatandaşın bu mağdur halini görerek belli dönemler ve belli saatler arasında seyyar esnafa izin verir.

Fakat 94 yaşında ki bir teyzenin bu kurala uymasını beklemek çok mantıklı değildir. Zeynep nine,kendi bahçesinde ürettiği satmaya çalışan bir insandır. Dolayısıyla da hal’e gidip meyve alıp satması da mantıklı değildir.

Bursa zabıtasında çalışan ve Zeynep nine’nin mallarını zorla alan arkadaşlar kusura bakmasınlar ama, vicdan,anlayış ve idare etme gibi konularda sınıfta kalmışlar. Tabiri caizse tam bir robot gibi hareket etmişler. Halbuki birazcık empati kursalar o mallara el koymazlardı. 94 yaşında ki bir kadını hüngür hüngür ağlatacak kadar kalpsiz olmak zor bir iştir. Fakat bu zabıta bunu başarmış göründüğü kadarıyla.

Şimdi sorulması gereken soru şu:

Osmangazi belediye başkanı,bu ninenin feryatları sosyal medyada yankı bulmasaydı. Acaba kalkıp Zeynep ninenin evine gidip,elini öpüp özür diler miydi?

Hiç sanmıyorum!

Ama işte Rabbimin işi.. Hayır görünen işlerde şer. Şer görünen işlerde hayır çıkabiliyor.

Bu zor süreçte Allah,Zeynep nineye daha hayırlı olanı verdi. Belediye, Zeynep nineye sürekli satış hakkı verdi. Nine şuan çok mutlu. Allah hayırlı yaşlar nasip etsin 100’e merdiven dayayan ninemize.. 🙂