Yeşilçam’a hayat veren seslerden biriydi o. Hayri Esen efsanedir

0
1368

Hayri Esen..

Çok özel seslerden biriydi o. Belki de en özeli..

Öyle ki Yeşilçam’ın yaklaşık 15 seneye sesiyle damga vurdu. Engin Çağlar, Cüneyt Arkın, Ediz Hun, İzzet Günay, Kartal Tibet, Tarık Akan,Ayhan Işık ve Yılmaz Güney hep onunla sesiyle oynadıkları rollerde parladılar. Ses vermediği erkek oyuncu yok desek yeridir. ( Gerçi Kadir İnanır istisna olabilir. Hiç denk gelmedim ) Yumuşacık ve samimi bir sesti Esen’in sesi. Ama her zaman duygulu bir tınıydı onun sesi.

Allah herkese her özelliği bir arada vermiyor çoğu zaman. Hayri Esen yakışıklılık kıyasında bir Ayhan Işık ya da Tarık Akan ayarında olsa belkide hepsini arkasında bırakırdı. Sadece kendi sesiyle ve kendi oynadığı filmlerle nice rekorlara koşardı kimbilir..

Esen oyunculuk kariyerinde 50 ye yakın filmde oynamış. Ama onun akılda en çok kalan filmi “Affetmeyen Kadın” isimli 1964 yapımı filmdi. 20 yıllık oyunculuk hayatı elbette güzel bir kariyer. Fakat 60 tan sonra birden parlayan erkek jön’ler sebebiyle artık kendisi değil sesini oyuncu olarak kullanmaya başlamıştı.

Hayri Esen

Sinemeda oyuncunun kendi sesiyle oynaması pek mühim bir konu. Jön’ler ve aktrisler bu konuda bu iki özelliğe sahip değilken komedi oyuncuları hep şanslıydı. Münir Özkul, Adile Naşit, Şener şen, İlyas Salman ve tabi ki Kemal Sunal.. Ses ve görüntünün bütünleyici gücü seyirci üzerinde çok daha yoğun etkiler bırakıyor. Bunun En büyük örneği de Necati Şaşmaz’dır sanırım. 15 sene Kurtlar vadisinde Umut Tabak’ın harika sesiyle izledik onu. Ya kendi sesiyle oynasaydı? Boşverin hiç düşünmeyin 🙂

Ya da Aşkı Memnu da Nebahat çehre’ye ne demeli? Gülen Karaman olmasaydı Çehrenin sesi role hayatta oturmazdı. Ben kısa bir araştırma yaptım Google da. Gördüm ki kimlere ne sesler verilmiş! Bez bebek denilen abidik gubidik çocuk dizisinde Yakışıklı dansçı Tan Sağtürk bile kendi sesiyle oynamamış düşünün!

Peki nerden aklina geldi Hayri Esen şimdi diyeceksiniz. Esen’in vefat tarihi 6 Şubatmış. Bir sinema sayfasinda denk geldim. Anmadan edemedim. Ne de olsa güzel seslere ayrı bir ilgim var. Nurlar içinde yatsın Hayri Esen..