Ünlülerin çocukları,bir nazar paroteneri midir?

0
1965

Magazin programlarına arada ben de bakıyorum, itiraf ediyorum. Ama bir saniye durun. Bu benimkisi meraktan değil. Yalnızca o tip programlarda seslendirme yapan arkadaşların,haberi sunuş biçimi yüzünden..

Hiç haber değeri olmayan bir olayı,sanki yer yerinden oynamış gibi sunan bu arkadaşların, ( şok..şok..şok..olay..olay..olay) o cümleleri yaya yaya uzatarak konuşmalarına hastayım. Bence bu çok zor bir iş. Yani herkesin harcı değil,bravo..

Neyse. Geleyim asıl mevzuya..

Şu her geçen yozlaşan magazin dünyasının, yağlanıp cilalanarak parlatılan ünlülerin yeni doğan çocuklarının, yüzlerini saklama mevzusu var feci halde takıldığım..

Tabi bu sadece bizim ünlülere ait bir davranış değil. Dünyada da epeyce bir ünlü bebeklerinin yüzünü ilk yıl tüm medyadan gizlerler. Onlar, bu davranışı çocuklarının medyadan uzak kalması ve magazincilere malzeme olmaması için gösterdiklerini söylerler. Ama gelin görün ki çoğu bebeklerinin yüzünü,en iyi parayı veren dergiye ya da kanala satıverirler.

Fakat bizim ünlülerde durum biraz değişiktir. Bizimkiler bunu para sebebiyle yapmazlar. Bizimkiler bunu nazar ismi verilen dini ritüellere bağlayarak yaparlar. Yalnız burada enterasan olan şey,İslamda ki farz ve sünnete milyon ışık yılı uzak yaşayan ünlülerin, yine islamda ki nazardan çok korkmalarıdır:)

Türkiye de her gün binlerce çiftin bebeği olurken,ve bu binlerce bebeğin yüzünü nazardan korkmalarına rağmen kimseden saklamıyorken,ünlülerin gizlemesi, çok yersiz ve lüzumsuz bir korku değil de nedir?

Yani binlerce ailenin çoçukları nazardan etkilenmiyor,ama ünlülerin çocuğu her an tehlikeye açık öyle mi? Saçma!

Nazar,değeceği zaman fan’mış takipçiymiş,hayran kitlesi falan ayırmaz. Hatta bizim toplumumuzda, en çok ana ve babanın nazarı değermiş gibi bir inanış da vardır.

Meselâ Tarkan.. Dün, şu doğduğundan beri herkesten köşe bucak kaçırdığı Liyası’nın doğumgünüymüş. Tevetoğlu ailesi Liya’lı bir yaşgünü fotosu paylaşmışlar sosyal medyada. Tabi yine arkası dönük çocuğun! Ya hu artık 1 yaşına gelmiş çoçuk. Neyin korkusu bu? Nazar’a inanan her insan,nazarın etkisinden korunmak için nas ve felâk suresi okumayı bilir. Fakat sanırım Tevetoğlu ailesi bu duanın hükmüne ve gücüne pek inanmıyor olsalar gerek, Liya’yı objektiflere sırtı dönük büyütmeye devam ediyorlar. Bir de mesela,nazarı üstüne çeken çocuk ve çekmeyen çoçuk diye iki grup vardır. Tamam, her coçuk güzeldir sevimlidir,şekerdir. Fakat bazı çocukların kaşı gözü,eli ayağı ya da dili ve zekası daha çok dikkat çeker. Eğer Tarkan’ın evlatçığı bu özelliklerin tamamını barındırıyorsa ( ki Liya, daha 1 yaşında.Yani zekasal bir artısı daha ortaya çıkmamıştır) çocuğun yüzünü 10 yaşına kadar saklasın:) 11 yaşından sonra da Liya, nas ve felâk suresini öğrenip,medyanın nazarından kendi kendini korusun:)

Umarım bu garip ve sözde inanç temelli,ünlü furyası modasından vazgeçerler de,en azından magazin medyasının bu mevzudan haber çıkarma aptallığı da sona erer..