Tesla’yı beklerken Havhav Tv izliyorum..

0
1372

Bu yaşa geldim. İçimde hep uhde kalmıştır bir kedi ya da köpek sahibi olamamak. Hiç bahçeli evimiz olmadı. Annem ve babam da hiç hayvan beslemeyi düşünmeyince bende mahrum kaldım doğal olarak. Kedi istiyorum dediğimde anneme. Ayy heryer kıl tüy olur deyip tepki koyardı. Köpek alalım dediğimde yine annem: ” napcan kıçını mı yalatacaksın? diyerek, mevzuya son noktayı koyardı.

Oysa her çocuk benim gibi isterdi hayvan beslemeyi. Tabi bir çeşit oyuncak olur çocuğun elinde o hayvanlar. Hayvanın eğlencesini çocuklar, bakımını ve cefasını da ebeveynler çekerdi. Bundan otuz sene önce sokaklarda şimdiki kadar cins kedi ve köpek dolaşmazdı. Çünkü bu hayvanlar o zamanlar köylerde ya da kazalarda yaşardı. Ya evlerin önünde ya da küçük esnafın dükkanının dibinde olurlardı.

Şimdi ise heryer sahipsiz kedi köpek dolu. Bunca sahipsiz hayvan, insanların bir hevesle gidip parayla satın aldığı cins yavruların, büyüdüğünde sokağa atılması ile çoğalan garipler..

Ve işte bu hafta, içimde onca yıldır kalan uhde’yi ortadan kaldırmaya karar verdim. Bir köpecik sahipleneceğim inşallah. Parayla cins köpek sahiplenmeye karşı olduğumdan bir sokak köpeği istedim bunca zaman..

Ve çok şükür buldum o köpeği.. Adı Tesla. Bir fino ve bir ceza evinin önünde yaşıyor. Ceza evindeki hükümlülerin maskotu. Tam cambaz bir kız. Hatta anne desem daha doğru olacak. Çünkü yavrularından daha yeni ayrılıyor. E niye yetişkin sokak köpeği buldun? Gidip yavru fino bulsaydın bari” diyenler olacaktır içinizde. İlk bakışta mantıklı gibi duruyor bu yorum. Fakat biraz düşündüğünüzde, aslında yetişkin bir köpeği sahiplenmenin daha mantıklı olacağını bulabilirsiniz. Öncelikle hiç bir eğitim vermenize gerek yok. İkincisi çok enerji ve emek harcamanıza gerek yok. Üçüncüsü, hayvan hep dışarıda itip kakıldığı için sizin ilginize ve onu doyurmanıza mutlaka katıksız bir sevgi gösterecektir. Mesela yavru köpek aldığınızda ve onu doğru eğitemediğiniz de, başınıza ciddi bir iş almış oluyorsunuz. Sokak köpeğinin karakteri ise oturmuş, beklenti ve huysuzluk yapacağı an’lar belli. Yani sürpriz yaşamazsınız. 😉

İşte şimdi Tesla’ya az buçuk temel itaat eğitimi vermek için, Instagram’da tesadüf denk geldiğim Havhav Tv’yi izliyorum. Aynı zamanda YouTube kanalı da var sayfanın. Sayfanın sahibi Fatih bey. Genç ve harika eğitim videoları çeken halktan bir adam. Anlatma tarzı, esprileri ve dobra dobra konuşmaları ile gördüğüm en iyi köpek eğiticisi.

Şu ana kadar bir 5-6 videosunu izledim. Ve cidden harika bilgiler edindim. Fatih bey başta biraz cins ve artist bir adam gibi görünse de, hiç te öyle değil. Bence her köpek sahibinin izlemesi ve tavsiyelerini ciddiye alması gereken bir adam. Köpeği insanlaştıran, aşırı duygusal davranan köpek sahibi anlayışına da her daim ifrit 🙂

“Köpeğe köpek gibi bakın”

“Köpeği insan yerine koymayın”

“Hayvanlar bize hizmet etmek için varlar. Köpeğinize köpek olmayın”

” Kötü köpek yoktur sabırsız ve bilgisiz sahip vardır” cümleleri, Fatih Bey’in videolarında en çok altını çizdiği cümleler..

Hiç bir hayvanı eğitmek kolay değil mutlaka. Çok ciddi uzun soluklu bir sabır gerektiriyor. Ama şu hayatta ne kolay ki. Huzur ve mutluluğun yolu bir şekilde ya sabırdan ya emekten geçmiyor mu?

Bence Havhav Tv’yi Instagram’da takibe alın. Eğer köpeğinden dertli bir sahipseniz mutlaka takip edin 🙂 Eminim çoğu derdinizin sizden kaynaklı olduğunu size farkettirecektir.

Hatta bende birazdan Fatih bey’ Instagramdan mesaj atıp, Tesla için nasıl bir davranış modeli gelistirmeliyim soracağım. Bakalım neler tavsiye edecek? Eğitime başladıktan sonra burdan ne aşamada olduğumuzun videolarını da atarım belki 😉

Haydin iyigeceler..