Smokin pazarının TV’de reklam rekabeti

0
435

Son dönemde TV deki Smokin reklamlarının fazlalığı sizinde dikkatinizi çekti mi?

Hemen hemen tüm ulusal TV ve radyo kanallarında dönüyor bu reklamlar. Anlamadığım şey, smokin denilen bu kıyafet pazarının ne zaman ve neden kızıştığı. Çünkü smokin herkesin her yerde kullandığı bir kıyafet değil. Yalnız özel ve resmi gecelerde düğün, balo ve cemiyetler de erkekler tarafından tercih ediliyor malûmunuz.

D’S Damat, Altınyıldız clasics, Kiğılı ve son olarak Paul Mark firmaları aralıksız reklamlarını sürdürüyor. Merak ettim ve küçük bir araştırma yaptım. Öncelikle Smokin; ingilizce smoke (sigara içmek) anlamına gelir. Amerika’da tütün ve tütün ürünlerinin (sigara, puro) kullanımının yasak olduğu 19. yüzyılda sigara odalarına giren kişiler üzerlerine tuxedo kumaşından yapılan özel ceketleri giyerlermiş.

Bu ceketlerde tuxedo denilen kumaşının tercih edilme nedeni ise; kapalı ortamlarda sigara ve yağ gibi kötü kokuları içine çekip, açık havada kokuyu dışarı verecek şekilde işlenmiş olmasıymış. O zamanlar kötü koku için yapılan bu kıyafet şekliyle de erkeklerin tercihi olmuş ve davetlerde en baş köşeyi kapmıştır. Öte yandan bu kıyafete ABD’de hala tuxedo deniliyormuş.

Yani siz bir Smokin aldığınızda sadece bir damatlık almıyorsunuz. Çok kullanışlı ve harika bir kıyafet alıyorsunuz. Sonra yeni sorular aklıma takıldı. E madem bu kadar değerli bir kumaş olan tuxedo, neden günlük elbise ve kıyafetlerde kullanılmıyor? Sadece bir gece kullanılıp gardırop da belki bir ömür saklanması saçma değil mi?

Başka merakım da şu; Smokin ile takım elbise arasındaki fark ne? Yine ufak bir araştırma ile şu farkları buldum:

  • Smokinler genelde siyah renkte olurlar. Takım elbiseler ise pek çok renkte sunulabilirler.
  • Smokinler çok resmi törenlerde kullanılılrlar, takım elbiseler ise artık günlük yaşamda dahi kullanılabiliyor.
  • Takım elbisede genellikle kravat kullanılır. Smokin ise papyonla bütünleşir.
  • Smokin giyerken gittiğiniz davetlerde keskin kurallar bulunabilir, smokin ile ilgili keskin kurallara riayet etmek durumunda kalırsınız.
  • Smokinlerde yaka kısmı ikiye ayrılır. Şal ya da kruvaze olarak belirlenir. Takım elbisede bu seçenekler daha geniştir.
  • Smokinler en çok beyaz gömlekle tercih edilirler. Takım elbisede ise gömlek kombini pek çok seçenekte bulunabilir.
  • Smokin, kıyafet dolaplarında pek de karşılaşamayacağınız türden bir elbise türüdür. Takım elbise ise bir erkeğin dolabında birden fazla modelde bulunabilir.

Yine aklıma takılan bir başka soru; Smokin üreten tüm markalar kumaş olarak tuxedo kullanıyorsa, hangisi pazarda yeni hangi özellikle müşteri kitlesini yükseltmeye çalışıyorlar? Yoksa hepsi sadece model ve fiyat ayarlamaları ile pazar paylarını arttırmak mı hedefleri.

Son olarak farklı markaların smokin fiyatlarına şöyle bir göz attım. En düşük bin lira, en yüksek oniki bin lira arasında fiyatlarla satılıyor.

Son olarak bir de Smokin alırken neye dikkat etmek lazım sorusu aklıma geldi. Ama onu da Smokin niyeti olanlar Google da doğru bir aramayla ulaşabilir 🙂