Rasim Öztekin bu milletin sevgisini sonuna hakeden bir duayendi.

0
228

Herşeyden önce Rasim Baba’ya gani gani rahmet diliyorum Allahtan. Ardından başta ailesine yakınlarına ve dostlarına sabır diliyorum. Az önce öğrendim üzüntülü haberi. Google taziye mesajı paylaşan başta ünlüler ve siyasetçilerle dolmuş. Akabinde toplumun her kesiminin sosyal medya hesapları üzerinden paylaştıkları duygularını okudum biraz. Herkes en samimi duyguları ile üzüntülerini dile getirmiş. Bu her sanatçıya nasip olacak bir şey değil kesinlikle. Rasim Öztekin gibi tiyatro duayeni hakettiği değeri ancak koca bir milletin her ferdinin gönlünü kazanabilirdi o da bunu yaptı.

Ben çocukluğumdan hatırlarım Rasim babayı. Baba diyorum çünkü tiyatronun ve TV ekranlarının en sevilen yüzüydü. 1980 li yıllarda TRT’nin tek kanal olduğu yıllarda Ferhan Şensoy la birlikte oynadığı diziyi hiç unutmam. ( Bu arada Rasim Baba’ya en çok üzülen de Şensoy olacak sanırım. Allah sabır versin ona da) Boş gezen ve kalfasıydı sanırım dizinin adı. Sonraki yıllarda ustası Şensoy la birlikte yıllarca emek verdi tiyatroya. Daha sonra 90 lar da sinema ve dizilerde de aranan oyuncu oldu. Ve artık ustalaştığı yıl ustası Şensoy ona Geleneksel Dümbüllü kavuğunu teslim etti. Rasim baba tam bir karakter oyuncusuydu. Küçük büyük yan rol demeden her rol de hünerini gösterdi seyirciye.

Öztekin sade oyunculuğu ile değil beyefendi kişiliği, sempatikliği, siyasete mesafeli duruşu ile aslında sanatçı dediğimiz kavramının tam tarifini çizdi yaşamıyla. Hele en son rol aldığı 80 ler dizisinde ki Fehmi Baba karakteri onu tartışmasız zirveye oturttu. Fehmi ismi Rasimin bile önüne geçti bu diziyle. Rasim babayı anlatmak gerçekten çok zor. Efendi ve örnek sanatçı tanımına uyan duayenler azaldıkça Rasim Öztekin gibi mükemmel bir oyuncu insana üzülmemek ne mümkün?

Umarım TRT Öztekin ustaya vefa borcu olarak TRT arşiv de ona ait bir yer açar ve onunla ilgili tüm arşivini milletiyle insanıyla paylaşır. Yeni nesil ve kuşakların onun gibi bir ustayı taniması ve unutmaması çok mühim. Zaten devlette gerekli hakettiği uğurlama torenini layıkıyla yapacaktır. Yarın tüm haber haber manşetleri, bir Fehmi Baba klasiği repliği olan “icat çıkarma başımıza” repliği ile veda edecek ona. İcat çıkardın şimdi diyerek sitemlerini ve üzüntülerini onun dilinden anlatacaklar.

Pardon filminin muzosu. Kabadayinin sürmelisi Geniş ailenin Kuddusi’si. Gora’nın Bob Marley Faruk’u. Düğün Derneğin İsmail’i. Seksenlerin Fehmi babası.. Allah rahmet eylesin mekanın cennet olsun

Pardon ama cidden icat çıkardın Fehmi Baba!

Mekanın cennet olsun tekrar tekrar Rasim abi, Rasim amca ve Rasim baba..