Her kadın gerçekten çiçek midir?

0
641

Her kadın çiçek midir gerçekten?

Her 8 Mart’ta Dünya emekçi kadınlar gününde klasikleşen bir slogandır bu..

Cinsiyetin getirdiği kadın sıfatını alan her insan bu sıfatı ve çiçek olma iltifatını ne de kolay alır.

Hayır efendim her kadın çiçek değildir öncelikle!

Erkeklerde adam ve adamlık iki ayrı anlam barındırır içinde. Erkeğin bir diğer ifadesi adamdır. Adam “adam olmayı” haketmek için belli bir çaba sarf edilir. Önce sözünün eri olur adam. Sonra dürüst olur. Mert olur. Merhametli olur. Koruyucu ve kollayıcı olur. Saygılı olur çevresine. İhtiyaç sahibine yardım eder. Onuru için yaşar. Ailesini baş üstü eder.

Bu yukarıda saydıklarım adam olmak için olmazsa olmazlardır.

E adam, adamlık yolunda bunca gayreti göğüslerken kadın, kadın sıfatını sırf cinsel biyolojik oluşumu sebebiyle nasıl bu kadar kolay alabilir!

İşte her kadının da kadınlığının hakkını vermesi gerekir. Erkek için olmazlar neyse kadın içinde odur. Hangi kuş tek kanatla uçar? Kadın ve erkek bir kuşun iki kanadıyken bir kanat görevini yaparken diğeri hiç bir şey yapmadan uçurabilir mi ailesini ve toplumunu?

Saygıdan, edepten, merhametten bir haber. Sadece güzelliğini ortaya koyarak ilgi odağı olmaya çalışan. Kocasını ve çocuklarını önemsemeyen. Çocuklarını başından savmaya çalışan, boş ve anlamsız işlerle uğraşırken tüketim toplumunun demirbaşı olmuş bir kadına nasıl çiçek denir?

Terörle iltisaklı, çocuğuna psikolojik şiddet uygulayan, yeri geldiğinde aza kanaat etmeyi bilmeyen, tarihini kültürünü unutup yozlaşmaya yüz tutan hangi kadına çiçek tabiri kullanılabilir?

Sorumluluk, disiplin , hedeften bir haber, devletini milletini hakkıyla sevmeyen, gözü kulağı hemcinslerinin üzerinde olan bir kadına sırf cinsel organı var diye çiçek demek abesle iştigal değil midir?

Mesela feministler hemcinslerinin kullandığı bu slogana ifrit olurlar. Feministler bu söze gıcıklıklarını ” kadın kadındır, çiçek babandır” ironik sloganı ile reddederler. Feministler çiçeği bir hakaret olarak görmezler. Onların çiçeğin sembol haline gelmiş belli ozel günlere tepki gösterirler aslında. Sevgililer gününde çiçek hediye edilir kadına. Evlilik yıldönümü çiçek alınır kendisine, evlilik teklifi çiçeksiz olmaz. Anne olunca da çiçek hediye edilir. İşte feministler kadını saf haliyle yani bir artı sıfat taşımadan da kıymetli olduklarını savunur. Yani cinsel bir kimliği saf haliyle üstün olduğunu iddia ederler. Bunu işte yok bilimsel verilere dayandırırlar. Gen tipleri, uzun ömür, zeka, doğum sabrı vs gibi. Ben feministlere bu bağlamda hak vermem. Çünkü mevzu hak hukuk eşitliği yerine kadının her anlamda özgür ve toplumsal hiç bir norm ve ritüele uymama yolunda ilerler gider.

Benim şu hayatta, yaşadığım zaman dilimi içerisinde öğrendiğim en kati şeylerden biri de “genelleme” denilen şeyin herşeye ve herkese zarar verdiğidir. İşte yine söylüyorum. Her kadın çiçek değildir. Çoğu kadın da her kadının çiçek iltifatını haketmeyeceğini bilir. Fakat bugünün hattına ve birlik beraberlik adına bu slogana bir günlüğüne mutabık olurlar.

Arkadaş hiç bir kadınlar gününde bu kadar çok eleştiri yazısı kaleme almamıştım. Demek ki baya dolmuşum 🙂 Neyse bu son yazım olsun bari..