Margaret Weis / Yedinci kapı

0
455

Her birimizin içinde kendi kaderimizi şekillendirme yeteneği vardır. Bu kadarını anlayabiliyoruz. Ancak daha önemlisi, her birimizin içinde eşit derecede evrenin kaderini şekillendirme yeteneği de mevcuttur. Ah, buna inanmayı daha zor bulabilirsiniz. Ama size söylüyorum, bu böyle. Meclis başkanı olmanıza gerek yok. Dünyayı değiştirmek için bir kral veya kabile reisi olmanıza gerek yok.

Denizin enginliğinde, bir su damlasının ötekine üstünlüğü var mıdır ? Yoktur, diye cevaplarsınız, ve ayni zamanda, tek bir su damlasının bir gelgit dalgası yaratacak gücü de yoktur. Ama, diyorum ki, bir su damlası denize düştüğünde dalgacıklar yaratır ve bu dalgacıklar yayılır. Ve belki, kim bilir, bu dalgacıklar genişler, şişer ve sonunda köpürerek sahile vurur.

Engin denizdeki bir damla gibi, hepimiz hayatlarımızda ilerlerken dalgacıklar yaratırız. Her ne yapıyorsak, son derece önemsiz görünse dahi, etkileri bizim çok ötemize yayılır . En ufak hareketimizin bile ta uzaklara ulaşan etkilerinin, fani kardeşlerimize nasil dokunduğunu asla bilemeyebiliriz. Dolayısıyla, farkında olmalıyız, her an, denizdeki yerimizin, dünyadaki yerimizin, diğer canlılar arasındaki yerimizin…

Eğer yeterince çoğumuz güçlerimizi birleştirirsek, olayların gelgit dalgasını büyütebiliriz – hayır veya şer için…

~Margaret Weis, Yedinci Kapı