Lucid uykuyu bana sorun..

0
623

Hep derim ya, bilim; insanla ve doğa ilgili herşeyi incelemek ve deneyleyerek bir gerçeği ortaya çıkarmak için vardır. Elbetteki bu sürecin sonunda bilim her mevzuya bir tanım getirir.

İşte Lucid uyku da belki hepimizin başına en az bir kere gelen, gördüğümüz rüyayı bilinçli bir şekilde süresiyle oynayabildiğimiz, rüyanın seyrine müdahalede bulunabildiğimiz bir rüya olayı.

Konuyu biraz daha açayım. Diyelim ki rüyanızda sizi çok mutlu eden birini ya da bir olayı görüyorsunuz. İşte beyniniz tam bu sırada sizin hoşunuza giden bu rüyayı daha uzun yaşamanız için bir jest yapıyor.:) Diyor ki beyniniz “madem şuan relaxsın haydi durma devam et”

Sizde bu fırsatı hiç kaçırmıyor yarı uyanık yarı uyur şekilde müdahalelerde bulunuyorsunuz. Ben bugüne kadar onlarca Lucid rüya görmüşümdür muhtemelen.

Bu rüyalar içinde en sevdiğim rüya ise belki defalarca gördüğüm gökyüzünde uçtuğum rüyalardı:) Yerden yavaşça yükselip yerden belki 40-50 metre yukarıda dik vaziyette uçtuğum halim.. Aman Allah’ım ne keyifli bir uçuştur o 🙂 Hep aynı uçuş ve hep orman ya da yaylalarda engin manzaraya baka baka, aheste aheste uçardım. O kadar gerçek gibiydi ki sanki gerçek hayatta da uçabilecekmişim gibi hissederdim. Ve hiç bir rüyamda hızlı uçtuğumu hatırlamam. Bu uçuşu şey gibi düşünün. Hımm sanki uzayda yerçekiminin kesildiği anda havalanıp ilerliyorsunuz gibi. Hatta belki bu örnek daha iyi açıklar bu uçuş biçimini; Roysksopp müzik gurubunun What else is there şarkısının klibinde, vokalin uçtuğu sahne.. İşte tam olarak bu!

Gerçi uzun zamandır görmüyorum bu tip Lucid rüyalar. Yine mesela uzmanlar bu rüya biçimi ile ilgili şöyle bir sonuca ulaşmışlar. Bu tip rüyaları gören ve kendini geliştiren insanların gerçek hayattaki mutluluk arayışından uzaklaştığı, rüya alemiyle gerçek hayattaki mutlulukları kıyaslayınca Lucid rüyada daha uzun kalarak bir kaçış biçimi oluşturduğunu keşfetmişler. Yani kendilerine göre yeni bir mutluluk dünyası geliştirmişler. Son olarak Lucid rüya görme tekniklerini de bulmuşlar bilim insanları. Ama ben bunları uzun uzun anlatayacağım burada. Merak eden arkadaşlar Google’da aratarak konuya vakıf olabilirler