İnstagram instagram söyle bana..

0
262

İnstagram bana bir masalı çağrıştırıyor. Hani şu güzellik budalası olan kraliçe vardı ya?  Sihirli aynaya her gün ” ayna ayna söyle bana. Benden daha güzeli var mı bu dünyada?” sorusunu soran kraliçeden bahsediyorum. Tek derdi sürekli güzel görünmek olan bir kadın! Bir Kral kocası var ama. Kimdir nedir hiç kimse bilmez. Karısının güzellik manyaklığına alışıp boyun eğen ve onu deli diye kendi haline bırakan bir kral 🙂

İşte Instagram denilen şey günümüzün sihirli aynası!

Bolca makyaj yapıp Instagram kamerasının önüne geçiyorsun. Biraz ışık, biraz filtre sonra ayna sana diyor ki: “sen manyak güzelsin izin ver senin bu güzelliğini alem-i cihana göstereyim. Seninde koltukların kabarsın”

Zamanla Instagram denilen ayna onu kullanan kadınlara şöyle seslenir: Daha da güzel görünmek ister misin?  Kadın heyecanla: ” Evettt” diye bağırır.

İnstagram kamerası da şöyle der: O zaman hergün farklı kıyafetler giy. Ayrıca bir tane de LED’li Özçekim ışığı al. Almayanı dövüyorlar net’ten. Hem bu ışığı alırsan aynı haber spikerlierinin gözlerinin icindeki gibi ışıklar gibi ışıklanır gözlerin..

Bu aleti alan her kadın artık kontrolden çıkmıştır. Onu daha güzel, en güzel, harikulade gösterecek ne varsa denemeye hazırdır. Artık dünyadaki en önemli şey, ona “çok güzelsin” diyecek eş dost akraba ve takipçilerdir. İnstagram kamerasının içinde sadece kendisinin olduğu. Yan profilden ve yukarıdan çekilmiş Özçekim fotolarının oluşturacağı bir sayfaya sahip olur.( yukardan çekim yapıyor çünkü bu şekilde sıfır gıdı mertebesine ulaşmış olur )

Güzel olmaya ve dedirtmeye çalışmak! Sürekli bunu tescil ettirme ve onaylanma isteği! Aman Allah’ım bu tam bir hastalık!

Hâlbuki bir kadının en önemli iki özelliğinden biri de aklı ve duruşu değil midir? Ne kadar akıllı olduğunu tescil ettirmeye bir gün niyetlenmeyen. Yaptığı işlerle değil sadece güzelliğini ortaya koyarak yaşamaya çalışan bir kadının saygınlığı nerededir? Güzellik merakı olan kadının başka bir şeyde kendini ispatlama derdi yoktur. Çünkü bu en kolay ve en zahmetsiz iştir. Güzelliği sona eren ve yaşlanan bir kadına saygı duyulmaya devam ediliyorsa bilin ki o kadın gayretinin çoğunu kariyerine ve aklına yatırım yaparak geçirmiştir hayatını.

Allah’tan hemcinslerim bu hastalığa karşı bağışıklıdır. Arada yakalansalar bile çok çabuk atlatırlar. Tabi istisnalar yok mu? Elbette var. Tarkan bu hastalığa yakalanan ve atlatamayan tek erkektir. Atlatacağı zamanlar gelir mi? Onu zaman gösterecek artık..