Bu millet “babayı” kime göstereceğini iyi biliyormuştu..

0
987

Harika bir ses rengi, kendine has yorumu, hemen her şarkıyı okuyabilme yeteneği ve gelecek vadeden bir şarkıcı olarak görüp desteklediğim bir şarkıcıydı Mosso..

Hatta bloğumda övdüğüm, bir iki yazımda da ” mutlaka dinleyin” önerisiyle, bir nevi reklamını yaptığım isimdi aynı zamanda..

Ama gelin görün ki bugün kocaman bir şoktayım!

Gündüz saati denk geldim Mosso’nun bir konser sırasında, kendini izlemeye gelen genç kızlara, kendi çapında verdiği o aptal aptal tavsiyelere. Tabi bir de konuşmanın sonunda yaptığı Amerikan vari küfür hareketine…

Elbette ki bu muhabbet, dalga dalga yayılıyor haldeydi sosyal medya da. Sanırım bu konuşma uslubu ( uslûbsuzluğu aslında )bizim toplum tarihimizde, kızlara verilen en çapsız, en densiz ve en ucuz nasihat şekli olarak tarihte ki yerini alacaktır. Şimdi şu  açıklamayı, tekrar bi okuyalım sizinle beraber..

Ne demiş Mosso? :

“Açmak istiyorsanız açın, konuşun, kimsenin nasıl davranmanız gerektiğine, nasıl konuşmanız gerektiğini söylemesine, ne yapmanız gerektiğini söylemesine ihtiyacınız yok kızlar. Sizin kendi kanatlarınız var, kimsenin kanatları altında durmanıza ihtiyacınız yok. aksini söyleyenlere babayı alırsın diyoruz”

Bu konuşmanın elle tutulur bir yerlerini arıyorum ama bulamıyorum. Hayır, şimdi günümüz gençliği, tarihinde hiç olmadığı kadar özgürken, dünyada 100 yıl önce başlayan Feminen anlayış, ülkemizde 30. yaşını büyük kazanımlarla kutlarken, hangi kitleye ve niye bu tavsiyeler?

Fiziksel teşhire yönlendiren, kuralsız, edepsiz, ve umursamaz olmanın bir tarz olması gerektiğini bas bas tavsiye eden Mosso’nun bu rahatlığı, nereden geliyor?

Onu böyle lüzumsuz bir söyleme iten şey ne?

Alkol mü?

Yoksa bir çesit kafa yapıcı mı?

Yoksa yeni albüme bir sansosyonel bir katkı olsun diye mi zırvalayıp, kariyerini tehlikeye atıp, sevenlerini kaybetmeyi göze alışı mı?

“Babayı almak” denilen ifade, bundan 30-40 sene önce, erkek argo kültüründe geçen bir küfür biçimini, bir kadın ağzıyla, üstelik bir safkan Amerikan olan bir bedensel küfür diliyle harmanlamış,anlayabilmiş değilim!

Haydi bunları da geçtim. Ya hu bu abuk sabuk bir söylemden sonra, sosyal medyadan, tüm kadın örgütlerinden, kadın ve aile bakanlığından, muhafazakar kesimden, sokakta yürürken göreceği tepkiden hiç çekinmiyor mu Mosso?

Anlaşılan o ki toplumda kadın haklarını ve özgürlüğünü bambaşka bir yere, daha doğrusu bir bataklığa götürme arzusunda olan anlayışın yarattığı karakterlerin sayısında ciddi bir artış var.

Şimdi bence, önümüzde ki bir kaç güne dikkat edin. Ciddi baskı yiyecek olan Mosso’nun :

” Sözlerim çarpıtıldı. Açmak istiyorsanız açın derken ufkunuzu demek istemiştim. Tavayı alırsınız diyecekken dilim sürçtü babayı dedim” diye bir açıklamasına şahit olursanız da hiç şaşırmayın!

Bizim milletimizin hafızası biraz çabuk unutur malum böyle lafları. Mosso da bunu biraz biliyordur elbet!

Aklıma şimdi Mehmet Ali Erbil geldi. Bundan 20-30 sene öncesinde de Erbil sunduğu müstehcen tavırlar ve espiriler sebebiyle toplumdan ciddi tepki görür. Sonra kanaldan atılır 7-8 ay ekranlardan uzakta tatil yapar, akabinde olay soğuyunca yeni bir kanalda tekrar Çarkıfeleği sunardı 🙂

Tabi günümüzde bu kadar beklemeye gerek kalmıyor 2-3 yetiyor artık normal hayata dönmesi için. Sonra tekrar gelsin konserler ve programlar..

İşte durum kısaca bu..

Medeniyeti, çağdaşlığı ve modernizmi beyniyle değil …çıyla dinleyip öğrenen bu zihniyetin hakkından gelecek olanın, yine bu toplumun yetişdirdiği, çağdaşlığın, açılma saçılma, erkeklerden daha üstün olmak gibi boş fikriyatlardan uzak, aklı hür, vicdanı hür olan Türk kadının geleceğine inanmak istiyorum…

Umarım bu toplumun ufku, her daim aydınlık bir istikbalden, güçlü bir ferasetten alır gücünü..

Bu toplumu bataklığa sürüklemeyi çalışanlar da hakiki “babayı” bu erdemli toplumdan görürler..