Gogol’un bahsettiği o mühim olmayan adamlar var ya?

0
1263

—Mühim olmayan adamlar ve çabuk sallanan karizmaları üzerine bir yazı..—

“Aslında mühim olmayan adamların çevresinde, onların mühim adam olarak görülmesini sağlayan insanlar da her daim var olmuştur.” der Nikolay Vasilyeviç Gogol..

Bunlar Kral’dan çok Kral’cı olan zümreden bile daha tehlikelidirler üstelik! Öyle ya, sonuçta Kral, belli bir yetki ve hükmetme gücüne sahip ( Beceriksiz bile olsa ) sorumlu olduğu devleti ve halkı için mücadele edebilen bir liderdir.. Fakat mühim olmayan adamlar hiç bir sıfatı hak etmeyen, iyi ambalajlanmış, süslenip püslenip kendine taraftar bulmaya çalışan adamlardır. ( Kadın da olabilir farketmez ) Ve bu arayışları sonucunda iki ayrı yerden destek bulur. İlk desteği yine kendi gibi boş aynı zamanda elle tutulur hiç bir özelliği olmayan, Kral’ı beğenmeyip sürekli yeni Kral arayışında olan tiplerdir. Bu tipler içinde yaşadıkları toplumdan hiç bir şey almamış. Ya da nedenini kendilerininde bilmediği şekilde ısrarla almayan insanlardır. En iyi yaptıkları iş, muzurluk ve huzursuzluk yaratmaktır. Yerleşik ve toplumca değer görmüş bir çok hakikate muhalif olmaya bayılırlar. Bu tavırları saygın bulunan liyakat sahibi, halk tarafından takdir edilen aydınlar içinde geçerlidir. Bu guruptaki insanların sahiplendiği net bir ideolojik sahiplenme yoktur. Herşeyden biraz alarak elinde biriken melezleştirdikleri ideoljik kırıntılara yeni bir isim verir, Ve uydurdukları bu sözde yeni ideolojiyi, muhım olmayan adamın üstüne oturtmaya çalışırlar. Elbette ki mühim olmayan adama giydirdikleri bu elbise, hep bir yerlerinden falso verir. Ya küçük gelir, ya da büyük. Ya kolları uzundur ya da paçaları kısa!

Mühim olmayan adamın destek bulduğu ikici kesimse, gözü Kral’ın tahtında olan fakat o taht’a hiç bir zaman oturamayacağını bilen mimlenmiş farklı ülkenin prensleridir. Bu prensler, Kral olamayacakları o ülkeye, bu mühim olmayan adamı koyarak, uzak bağlantı ile Krallık yapmak ve yönetmek isterler. Yani mühim olmayan adam Kral’ın tahtina oturtulacak,fakat tüm emir ve desteği bu prenslerden alacaktır. Böylece ülkeyi asıl yöneten prensler olurken, mühim olmayan adam, sırf kıçı taht’a değdi diye mutlu olacak ve Kral benim diye kendini kandırmaya çalışacaktır.

Bu mühim olmayan adamlar, dünyada hemen her ülkenin başına bela olan tiplerdir. Bukalemun dediğimiz hayvanı andırırlar değişkenlikleri ve üslupları ile. Yani ona bakan halkın her biri, Kral olmuş mühim olmayan adam da, kendi değerlerinden birini bulur mutlaka. Mühim olmayan adamlar aslında belli bir arifliğe ulaşan kesim tarafından çabuk tanınır. Fakat arif olan kesim mühim olmayan adamın yandaşları tarafından ciddi bir şekilde savunulur ve korunur. Bu arada mühim olmayan adam genelde çulsuzdur. Fakat kendini savunup destekleyen zengin prens ve zengin mühim olmayan adamlarınının kredisini kullanır.

Peki bu mühim olmayan adamlardan kurtuluş yok mudur? Elbette ki vardır. O kurtuluş, mühim olmayan adamı, mühim olmayan diğer adamlardan ve prenslerden ayırmakta ve izole etmekle olur.
Bu izole kolay değildir. Bu sebeple de uygulanacak tek yöntem, Kral’ı gerçekten sevenlerin, kral’cı olmak yerine yine Kral ve yaşadığı ülke icin daha saf,daha dürüst bir şekilde çalışmalarıdır. Bu yol mühim olmayan adam ve ayak takımınının motivasyonunu bozar ve sürekli hata yapmalarına neden olur. Planladıkları tüm oyunlar ayaklarına dolanır çünkü. Mühim olmayan adamlar her daim var olacaklar fakat karşılarında arifler olduğu sürece hiç bir hedefletine ulaşamayacaklardır..