Dünyanın Haberini, Yeşiltepe’den öğrenmek..

0
361

Bu aralar TV’ye olan ilgim tekrar arttı sanırım. İnternet ve kitap okuma alışkanlığımda ise ciddi bir düşüş var. TV izleme alışkanlığımın artış sebebi ise gündeme konu olacak hem yerel hem de ulusal anlamdaki olayların sayısındaki artış. Dolayısıyla TV izlerken tercih ettiğim kanallarsa %80 haber kanalları. Kalan bölümde ise TRT belgesel ve TRT 2 izliyorum.

NTV ise her daim favorim. Bana göre gerçek ve en profesyonel gazetecilik NTV’yi farklı ve önde kılıyor. Geçmişte de NTV’yi övdüğüm bir yazım vardır takip edenler bilir. Haber disiplininden hiç kopmayan,davet edilen konuklarla mesafeyi düzgünce koruyan, haber sunumu dışında farklı sosyal ve kültürel anlamda konulara dokunan NTV, hiç sıkılmadan oturulup izlenilebilinecek bir kanal.

Haberci ve spiker kadrosu özenle seçilen kanalda, aynı zamanda gazeticilik ve habercilik konusunda akademik kariyeri tam puan alan kilit isimlerde bulunuyor.

Mesela onlardan biri de NTV Dış haberler koordinatörü Ahmet Yeşiltepe.

Dünyanın haberi programını sunan tecrübeli gazeteci,bence özenle ve titizlikle seçtiği dünya haberlerini, 5 dakikalık bir süre içinde seyirciye keyifle aktarıyor. Ben, özellikle TV de dikkatimi çeken ve iyi işler çıkardığını düşündüğüm isimleri Google’da şöyle bir araştırım. Yeşiltepe ismini de araştırmaya değer buldum. Araştırma sonuçları beni hiç şaşırmadı diyebilirim. Yeşiltepe, gazeticilikte dopdolu bir kariyere sahip..

Yeşiltepe Anadolu Üniversitesi İletişim Fakültesi, Sinema TV Bölümü mezunu. Televizyon yayıncılığı alanında lisans, medya pazarlaması alanında yüksek lisans derecesi de var.

Gazeteciliğe 1992 yılında TRT’de başlamıştır. Bosna Savaşı vb. uluslararası olaylarda televizyon muhabiri olarak görev yapmış. Yüksek lisans amacıyla gittiği ABD’nde 8 yıl süreyle TRT ve NTV’nin temsilciliğini yürütmüş

Sonra Yayın Grubu Radyoları’nın (DYG) Genel Yayın Koordinatörlüğü, ntvmsnbc’nin Genel Yayın Yönetmenliği gibi görevlerde bulunmuş.

Zaman Yolcusu, Türklerin İzinde, Müze Ziyaretçisi, Dünyanın En Büyük Müzesi Türkiye, Kurtuluş Savaşı Günlükleri ve daha birçok belgeseli hazırlayıp sunmuş. NTV’de ana haber bülteni, Yakın Plan, Ters Açı, Dünya Saati ve Dünyanın Haberi isimli programların hazırlanıp sunulmasında katkı sağlamış. NTV Radyo’da uzun yıllar “Babil Kulesi” isimli bir belgesel program hazırlayıp sunmuş. Yeşiltepe aynı zamanda Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (Sedat Simavi Ödülleri), ÇGD, TYB, Birleşmiş Milletler Gazeteciler Derneği (UNCA) gibi örgütler tarafından verilmiş başarı ve onur ödüllerine sahip.

Son olarak Yeşiltepe, İsmail Gaspıralı Ödülü, TASAM Kızıl Elma Ödülüllerine de sahip.

Nasıl dolu bir kariyer değil mi? İşte NTV nin sürekli birinci olma sebebi bu. Üreten, kendini sürekli yenileyen, haberi her zaman olduğu gibi vermeyi başaran bir yayıncılık anlayışı ile en doğru ekiple çalışması. NTV yalnızca TV de değil haber radyoculuğunda da bir numara bence. Ki program çeşitliliğine bakınca TV den daha zengin olduğunu söylemek bile mümkün.