Dünya hızını almış gidiyor!

0
103

Bu aralar yine zamanın su gibi akıp gitmesine kafa yoruyorum. Zaman sizce de eski zamanlara göre daha hızlı geçmiyor mu?

Mesela pazartesileri bunu çok yaşıyorum. Göz açıp kapamışım gibi bir hafta geçiyor ve yeni pazartesi geliveriyor. Oysa ne çocukluğumda ne de gençliğimde böyle akmazdı zaman. Nasıl oluyor peki bu?

Dünyamı hızlandı yoksa toplum olarak hiç boş vakit ayıramaz mı olduk kendimize? Yoksa sürekli koşuşturma ve planlamalarla eritiyoruz zamanı?

Zaman böyle hızlı akınca aklıma hemen kıyamet alametlerinden biri gelir. O da ahir zamanda zamanın daha hızlı akacağı inancı.

Yoksa dünya daha hızlı mı dönmeye başladı?

İşte bu sorulara bir cevap bilim dünyasından geldi. Az önce haberlere bakıyorum NTV’de. Haber şöyleydi bültende: “Dünya kendi ekseninde daha hızlı dönmeye başladı. Artık 1 gün 24 saat değil”

Söz konusu çalışmaya göre, Dünya son 50 yıldır hiç olmadığı kadar hızlı dönüyor ve bu yüzden bir günün artık 24 saatten daha kısa bir sürede tamamlanıyor. Çok ilginç değil mi? Ne oldu da birden hızlandın ey dünya!

LiveScience’ta yer alan habere göre, 19 Temmuz 2020 tarihinde bir günün 24 saatten 1,4602 milisaniye daha kısa sürdüğü ortaya çıkarıldı. Şimdi diyeceğiniz ki Allah aşkına milisaniyelik hız yüzünden mi zaman daha hızlı akar oldu? E tabi bende bu yüzden diyemem. Ama hızlandığımız doğru.

Yine aynı habere göre, bu 1960’lı yılların sonlarından itibaren kayıtların tutulmaya başlanmasından bu yana saptanan en kısa gün olarak kayıtlara geçmiş.

Bu keşif sonrası ortaya çıkan artık bir günün 24 saatten yaklaşık olarak 0,5 saniye daha kısa sürmesi nedeniyle saniyelerin değişip değişmeyeceği konusunda tartışmalara yol açmış.

Bu çok ufak bir fark olarak görülse de özellikle uydular ve iletişim ekipmanları Ay, Güneş ve diğer yıldızların konumlarına bakılarak belirleniyor ve Güneş zamanı ile hizalanan gerçek zamana dayanıyor.

Bu nedenle milisaniyelik farklar bile bilim insanları için oldukça önemli adlediliyor. Peki ya bu hızlanış her sene biraz daha artmaya devam ederse? Ya bir 10 yıl sonra 1 saat kısalırsa koca gün?

Valla ürkütücü! Biz 24 saat bize yetmiyor derken daha azına razı olacağımız günlere kalmayız inşallah.

Allah hayreylesin sonumuzu..