Dişçi korkusunu yenme vaktin gelmedi mi?

0
559

Aslında biz insanlarda aynı makineler gibiyiz. Aksayan,bozulan, onarılan bir çeşit robotuz bildiğiniz. Yalnız  bizim tamirciler iki tip. Biri kafa diğeri organ ve uzuvlardan sorumlu. Birinci tip yani psikoloji ile ile ilgilenenlerin işi elbette daha zor. Çünkü tedavi süreci çok uzun. Bazen de imkansız. Bu durum hastaya göre değişiyor. İkinci tip tamirci doktorlar ise daha rahat. Çünkü teknolojik bir sürü alet edavat ve tıbbi cihaz sorunun ne olduğu konusunda, olmazsa olmaz yardımcılar. Akabinde gelen iç ya da dış tedavi yöntemleri hastayı bir şekilde rahatlatıyor.

Kronik rahatsızlığı olanlar belki bir ömür sıkıntı çekerken bazen de belli bir organ ya da arada belli bir bölge onarilmaya ihtiyaç duyuyor.

Mesela yine bu konuda cerrahlar en zor işi yapanlar oluyor. 10 saate varan ameliyatlarda sök dik.. İşleri gerçekten çok zor ve kritik.

Cerrahlardan sonra sanırım diş hekimleri geliyor el becerisi ve maharet konusunda. Ne oldu? Diş hekimi çok mu üst notadan geldi? 🙂 Tamam o zaman sizin ağzınızdan yazayım. Dişçi 🙂

Bizim ülkede doktorlar mecburiyetten sevilen meslek sahipleridir. “Her işin başı sağlık” sözü dilimizde pelesenktir. Ancak iş hastaneye gitmeye geldiğinde, “üşeniyorum” ya da “korkuyorum” deyip geri vites yaparız. Ta ki o rahatsızlık bize kaçacak yer bırakmayınca ” seve seve” gideriz!

Kontrolü en ihmal edilen bölgelerden biridir ağız ve dişler. Ve halk ağzında “diş ağrısı gibi insanı süründüren başka bir yer yoktur” denir.

İşte bende diş bakımını ihmal eden ve son 20 yılda en az 10 dişini kaybetmiş bir adamım… Üstelik dişlerini her gün düzenli fırçalamasam da 2-3 günde bir temizleyen guruptayken 10 diş kaybı. Korkunç!

Tabi kaybedilen o dişlerin yerine gelen köprüler, kanallar ve porselen dişler.. İşin bir de ekonomik boyutu var elbette. Ağzınızda problem çok ise sizi devlet hastanesi paklamaz kesinlikle.

Mecbur özelde bir dişçi ararsınız. O zamanda her dişçiye gitmezsiniz tabi. Eş dosta sorar. En az can yakanını ve en uygun fiyata işi bitirecek o doktoru ararsınız. Rakamlar değişir. Bölgeye ve polikliniğine göre. Ama değişmeyen tek şey en az can yakan doktoru bulamayacağınızdır. Çünkü herkesin acı eşiği farklıdır. Kimi 10 dişini söktürür dayanır da, siz bir diş için canınızı teslim edersiniz 🙂

Neyse asıl mevzuya geleyim. Ben en son bir dişçiye  7-8 yıl önce gitmiştim. O da annemin dişçisi. İyi bir doktordu. Ama onu da epey uğraştırmıştım. Benim acı eşiğim yüksektir. Ancak mide bulantısı ve öğürme bende zirve yapar. Dişçinin eli ya da kullandığı alet dilime damağımda gezdiğinde feci bir öğürtü ile ileri doğru ataklar yaparım. Tabi dişçi de ifrit olur 🙂 Ancak yine dayanır tabi. Sonuçta özeldir. Devlet de çalışan bir hekim olsa sittin sene sabretmez fırçayı basar.

Ben bunca yıl dişçiden kaçan adam. Eniştemin tavsiyesi ile bir dişçiye gitmeye karar verdim. Aslında daha doğrusu kızçemi götürmeye gittiğim dişçinin önüne kızımı değil kendimi oturttum. 🙂 Nasip işte..

Ama iyi ki de oturmuşum o koltuğa. Bunca yıllık önyargılarımı bir genç hekim yıkıverdi. Tüm sıkıntılarımı altını çize çize anlattım doktor Hakkı kardeşime. Ve dedim ki: “Doktorum eğer tedavi sırasında öğürtürsen kalkar giderim. Ona göre” Hatta sonra bir de akıl verdim kendimce: Doktorum istersen uyut. Genel anestezi ile bitirelim bu işi.

Hakkı hocam da dedi ki: “Yok abi dayanırsın inan bana hiç gerek yok operasyona. Merak etme sen”

İlk başta öyle gelişi güzel konuştu sandım. Ta ki beni koltuğa oturtup bir iki test yapana kadar. Çok fazla hassasiyet göstermeyince de “biz bu işi çözeriz” dedi. Ve dediği gibi de oldu. Bugün üçüncü seansa gittim ve dişlerin işi neredeyse bitti. Samimiyetimle söylüyorum bir adamın eli çok hafif. Her işleme başlarken yapacağı eylemi anlatıyor. “Abi şimdi hafif bir baskı hissedeceksin”

“Şimdi dişin etrafını yıkayacağım”

” Abi birazdan dinlendireceğim seni”

Ya da arada yoklama soruları soruyor : “Abi nasıl durumun” 🙂

Güzel adam doktor Hakkı Akgül..

E şimdi ben böyle bir adamın reklamını yapmayayım da ne yapayım? 😉

Hocamın iznini de alarak bu yazıyı yazdım işte. Bir kaç kere güzel pozunu da yakaladım sağolsun yazıya eklemek için.

Eğer güvenilir bir elde o koltuğa oturma niyetiniz varsa Hakkı doktor Beşevlerde Ayna diş polikliniğinde hizmet veriyor. Şiddetle tavsiyemdir.

 

 

19.01.2022

Tekrar merhaba. Uzun diş tedavimin artık sonuna yaklaştık bugün itibariyle. Sanırım Ocak ay’ı bitmeden tamamlanmış olacak. Bugün Ayna diş polikliniğindeydim. Hakkı hocadan sonra diğer çalışan personelle de güzel bir samimiyet ortamı oluştu doğal olarak. Ancak bugün bir sitem de geldi çalışanlardan. “Abi bizi niye yazıya eklemedin” diye gönül koydular şakayla karışık :/

E haklılar tabi. Koca kurumda bir Hakkı doktor yok. Onlarda bu güzel ortamın birer parçası sonuçta.

Şimdi gönül alma zamanı dedim. Ve bu eklemeyi yaptım. Arkadaşlardan da toplu bir fotoğraf istedim. Gönderdiklerinde hemen aşağıda bulunan alanda ekibin büyük bölümünü göreceksiniz inşallah. Buradan tüm personele selâm olsun tekrar.