Buruk acı şarkısını bilirsiniz. Ya sözlerinin kime ait olduğunu?

0
615

Sonradan bestelen ve şarkı haline getirilen yüzlerce şiir vardır. Hatta bu şiirlerin bir çoğu şiir formundayken çok değer görmemişken, şarkı halinde daha popüler ve bilinir olur.

İşte “buruk acı” isimli şarkı, hafızanızdaki yerini Belkıs Özener’in o harika yorumuyla almıştı. Türk sanat müziği formundaki şarkı, eski Yeşilçam filmlerinde kendine güzel bir edindi. Hatta bu şarkı başrolünde Türkan Şoray’ın oynadığı bir filme ismini verdi. Peki bu şarkının sözleri kime aitti hiç düşündünüz mü? Bu soruya cevabınız muhtemelen hayır olacaktır. Çünkü çok merak edilen bir mevzu değildir. Diğer sanat dallarında genelde eserin sahibi doğrudan bilinir. Fakat bir müzik eserinde şarkının sözü, bestesi ve yorumlayanı farklı isimler olabilir. İşte bu yüzden söz yazarı ( belki şairi ) bestecisi adını hiç duyuramaz.

Neyse tekrar asıl mevzuya dönelim. Buruk acı isimli şarkının söz yazarı aslında bir şair. Adı Sennur Sezer. Nasıl, hiç duymadınız adını değil mi? İnanın bende hiç duymamıştım. Öğrenme nedenim ise bir edebiyat sitesinde şarkının sözlerini ona ait olduğunu öğreneşimdi. Hanımefendi Cumhuriyet dönemi Türk edebiyatının bilinir bir şairiymiş aslında.

Şimdi bir düşünün. Böyle bir şiir yazıyorsunuz ve o şiir öyle seviliyor ki bir şarkının kaynağı oluveriyor. Milyonlar sizin şiirinizin sözlerini bir şarkıyla nesilden nesile beğeniyor ve söylemeye devam ediyor. Ancak işin üzüntü verici kısmı, sizi kimse tanımıyor. Hatta bir dost meclisinde bu şarkı çalıyor ve sizde bu şarkının sözlerinin size ait olduğunu söylüyorsunuz. Oradakilerin tepkisi anında şöyle oluyor. ” Haydi canım sende” ya da şöyle; ” ciddi misin sen? ” Oradakileri ikna edeceğim diye göbeğiniz çatlıyor:/

Zor bir durum yaa. Sennur hanım 2015 yılında aramızdan ayrılmış. Allah rahmet eylesin. Mekanı cennet olsun.