“Burası Haftasonu” her zaman favorimdir.

0
2145

Ne zamandır yazmak istediğim bir TV programıydı, “Burası Haftasonu” Uzun yıllardır süren programın beğeniyle izlenmesinin nedenlerini irdeledim geçenlerde. Bir çok kanalda birbirinden farklı içeriklere sahip sohbet programları oldukça fazla. Fakat “Burası Haftasonu” diğer örneklerinden bir tık daha önce bence. Bunun sebebi de elbette Oylum Talu..

Talu’nun iyi bir programcı ve sunucu olduğunu herkes takdir eder elbette. Fakat Talu’nun bu programın başarısına biraz daha detaylı bakmak lazım.

Jest ve mimikler

Oylum Talu’nun beğenilerek izlenilmesinin ilk sebebi bence güler yüzü. Güzel yüzüne  sohbetin şekline göre gelişen havada uygun jest ve mimikleri tam zamanında oturtabiliyor. Konuklarının sohbete ısınmasını hızlandıran da, bu jest mimikler kesinlikle..

Konuk hakkında bilgilerin ön hazırlığı

Talu, program öncesinde, gelecek konuk hakkında, doğru, renkli ve ilginç bilgilere mümkün olduğunca ulaşmaya çalışıyor. Sohbetin gidişatına göre bu bilgileri en uygun zaman dilimlerine yayıyor. Elde ettiği bilgilerin bir kısmı yanlış çıksada, bu durumun programa ve konuğa negatif bir etkisi olmuyor. Çünkü bu durumda bilginin yanlış olduğunu, yani istihbaratın eksik oluşunu sempatik tavırları ile toparlıyor.

Hitap tarzı düzgün konuşma becerisi

Talu konuklarına hitap konusunda da oldukça titiz. Konuğun pozisyonuna göre, yaşına göre, yaptığı mesleğe göre ve fıtratına göre yaklaşıyor. Mesela konuk erkekse, eşini sorarken “eşiniz hanımefendi” hitabını kullanıyor. Ya da kadın bir konuğa ” eşiniz beyfendi nasıllar? diye bir soru şekli, karşı tarafın kendisine ve eşine duyulan saygıyı gayet net bir biçimde hissettiriyor.

Enerjisi ve doğaçlama

Oylum Talu’nun günlük yaşamdaki sosyal yaşantısının kalitesi, program sırasında ki enerjine de yansıyor. Misafir ettiği konuklar Oylum’un zarifliği,yaşam enerjisi, kibarlığı karşısında hiç sıkılmadan oturup keyif alabiliyorlar.

Giyim tarzı ve stüdyo dekoru

Talu’nun giyim tarzı, seçtiği kombinlerde, sunuculuğuna ve kişiliğine cuk oturuyor diyebiliriz. Renk ve ölçü birbirine her zaman uyumlu. Hemen her renkle arası iyi. Fakat kırmızı ve siyahı ayrı bir şekilde yakıştırıyor kendine.

Stüdyo dekoru ise tam bir ev konsepti tarzında. Konuklarını ağırladığı ve kendisinin de oturduğu koltuğun rahatlığı ve konuğunun hafif çarprasında arada bir masa veyahut bir metaryal olmaması da konuğun kendini daha samimi bir alanda hissettiriyor.

Kullandığı kelimeler ve samimi mesajları

Talu, ister konuğun olmadığı bölümde olsun, isterse konukla sohbet anında kullandığı kelimeleri titizlikle seçiyor. Hatta bazen bu titizlik takılmalara da neden oluyor. Cümleye ara ara verdiği es’ler onun konuya verdiği önemide hissettiriyor seyirciye. Bir de bir -yor eki olayı var. Kurduğu cümlelerde fiilin sonuna gelen -yor ekini bazen çok vurgulu kullanırken, bazen de ek’in -r harfini yutuyor. 🙂 Oylum’u dikkatli dinlerken bu net bir şekilde farkediliyor. Tabi bu bir eksi değil sunumunda. Ama bence -yor eki’ni vurgulu okumasa daha samimi olur.

Konuğun özel hayatında ki özele dokunabilme başarısı 

Oylum Talu’nun başarısına çok önemli bir katkısı olan unsur da, misafir ettiği konuğun özeline dokunabilmesi. Konuğun duygusallaşmasına imkan veren bu yaklaşım programa artı bir samimiyet daha ekliyor. Bir zaman sonra konuk artık stüdyo havasından kopup tam bir tam bir rahatlama yaşıyor. Burada Talu’nun duygusal zekasını çok başarılı bir şekilde kullandığı da tartışılmaz.

İşte tüm bu artılar Oylum Talu’lu “Burası Haftasonu” adlı programını gayet keyifli kılan maddeler olarak ortada duruyor. Bence tartışmasız en iyi haftasonu sohbet programı, Burası Haftasonu. Ve her zaman izleyemeye değer..