Aşk-ı Memnu tamam da. Aşkına Memnu ne ola ki?

0
1605

İsmail YK..

Modern zamanların son küçük Emrah’ı.( Kaşlar bakışlar babında )

Arabesk’i her türlü müzikle soslayıp bize sevdiren adam.

Her daim efendiliğiyle hafızalarda kalan, halkın arabesk formlu popçusu..

İsmail YK benim sevdiğim adamlardandır. Yaptığı müziği en popüler olduğu dönemden beri hiç değiştirmeyen ama yeni akımları da kendi müziğine bir şekilde monte eden usta bir müzisyen.

Şaka maka İsmail YK’da artık piyasanın eskilerinden oldu. 2006 da çıkardığı BombaBomba albümünü şuan yaşı 30 üstü olan vatandaşlarımız yakinen bilirler. İsmail o yıllarda fırtına gibiydi. Çünkü yaptığı müzik tam bir karmaydı. Solo albümleri onu sürekli zirveye ortak ederken bir yandan da Kardeşlerini ( Yurtseven kardeşler gurubunu da gündemde tutuyordu. Fakat İsmail’in o heyecanlı ve coşkulu karakteri İsmail’in kendi ismine yatırımını daha çok arttırıyordu.

Sonra birden hızı kesildi İsmail’in. Sanırım bazı sağlık sorunları ve Türkiye’de ki müzik türlerinin çok hızlı artması ve çeşitlenmesi İsmail’in piyasanın ruhuna uzak kalmasına neden olmuştu. Akabinde devam eden süreçte İsmail, ufak tefek patlamalar yakaladı yine. Fakat müzik dünyasında artık rekabet geçmişte hiçbir zaman olmadığı kadar acımasız. Sürekli yeni işler ve hit şarkılar üretmek zorundasınız. Sosyal platformlar ve YouTube’u çok etkin kullanmayı bilmelisiniz. Tabi birde dev müzik şirketlerini arkanıza almanız ve öyle yürümeniz gerekiyor.

İşte İsmail de 90’lar da popüler olan onlarca şarkıcının sonradan başından geçen sönümlemeleri gibi, 2000’li yıllarda ortaya çıkıp aniden düşüşe geçen popcuları arasında ki yerini aldı.

Dün  müzik listelerine “kim ne yapıyor” diyerek girip şöyle bir dolaştım. Bu gezinme sırasında İsmail’in Trend şarkılar listesinde 26. sıraya yerleşmiş “Aşkına Memnu” isimli şarkısına denk geldim. İsmail’in şarkı isimleri de en yaptığı şarkılar kadar dikkat çekici olmuştur. ( Ör:Allah belanı versin )

Şarkının adını okuyunca doğrudan aklıma Aşkı Memnu dizisi geldi tabi 🙂 Eminim İsmail’de müzikseverleri buradan yakalamak istedi. Üşenmedim açtım klip eşliğinde şarkıyı dinledim. Valla uzun bir aradan sonra iyi bir hit yakalamış İsmail YK diye düşündüm. Ama aklıma şu ” Aşkına Memnu” mevzusu takılmıştı bir kere. Hem edebiyat sever hem de TV dizi izleyicisinin çok iyi bildiği Aşkı Memnu ile bir alakası var mıydı acaba İsmail’in bu şarkısının adı?

Girdim baktım sözlüğe Aşkı memnu demek gizli ya da yasak aşk anlamına geliyor. E peki bu durumda Aşkına Memnu ne demektir ki? İlk vardığım sonuç ( ki başka sonuç çıkaramadım ) İsmail’in Aşkı Memnu isminden esinlenerek sonrasında bu ifadeye sağlam bir takla attırıp Aşkına Memnu yapmasıydı. Bence İsmail aslında aşkına memnun cümlesini kısa keserek aşkına memnu olarak yeniden klonlamış 🙂

Başta da söylediğim gibi şarkının sözleri ve ritmi gayet güzel. Ancak… İsmail şarkı sözlerinde bariz bir isyan ve acıya yer verirken, iş ritme gelince bildiğin oyun havası ya dans tarzı bir olay çıkarmış meydana. Hele bir de klip kafasına göre bir senaryo çıkarınca. Sözler, ritim ve klip birbirini tanımaz olmuşlar 🙂

Ortaya çıkan şey şu klibi izleyince: İsmail kızı çok seviyor. Ama şikayet ettiği çevre ve toplum. Fakat İsmail bu stresten yerinde duramayan bir adam oluyor klipte. Bir de sevdiği kız bunu zengin bir herif bulup iki dakika da satınca al sana bulamaç bir sanat eseri.Ya hu sevgili İsmail kardeşim. Ben senden şunu beklerdim. Bu besteye şöyle içinde çok acı ve şikayet içermeyen bir söz yazaydın. Ya da tam tersi bu sözlere güzel slow bir Arabesk beste yapaydın. İşte çektiğin o klipte dans sahneleri çıkarılınca on numara 5 yıldız otururdu şarkıya..

Bunun dışında YK nın ve klipte para için zengin bir herifle evlenen ve İsmail’e tekmeyi vuran kızımızın oyunculuğunu da övmeden geçemeyeceğim. Özellikle İsmail’in kızın nikahına yetiştiği anda ki: Nikah memurunun geline : Sen bilmem ne kızı bilmem ne. Bilmem ne oğluyla evlenmeyi hiç bir baskı altında kalmadan evet diyor musun? sorusuna. Kızımızın o an sırayla bir İsmail’e bir de BMW li kodoman abimize bakıp azıcık düşünüp sevinçle “evet” dediği sahne muhteşemdi. 🙂 İsmail’in yıkıldığı o an ise muhteşem üstü bir performanstı. Ya hu kız seni satmış. Yüzüğü eline vermiş. Bu saatten sonra nikah anında sana bakıp “hayır” der mi? İsmail’in yıkılış anına bakılınca İsmail’in sonraki süreçte kızın çocuk yapmazsa pişman olup geri geleceğine de inanacağı çok belli. Şaka bir yana İsmail klipte eski Türk filmlerindeki nikah sahnesine tatlı bir gönderme yapmış. Fakat bu gönderme de günümüz ilişkilerine bakılırsa çok bir şey ifade etmiyor.

Bir başka mevzu da. Sizin de bildiğiniz gibi özellikle hareketli pop şarkı kliplerinde dansçı kızlardan biri mutlaka ön plana çıkarılır diğer kızlara göre. Fakat bu klipte dans eden bir kızımız o kadar çok ön plana çıkmış ki İsmail YK ve gelini oynayan kızdan fazla görünüyor neredeyse. Bilmiyorum belki yönetmen bu kızımız diğer kızlara dansta fark attığı için. Belki de İsmail kardeşimizin bir yakını olduğundan hep ön plandaydı. Neyse..

Soldaki kızımız

Son olarak klipte bir sahne daha ilginç komik geldi. İsmail’i BMW ye satan müstakbel gelinimiz halinden gayet memnunken. Damatla arabaya binince birden yüzü düşüyor. Sebebi de Damadın cimriliğine olan tepkisi. Kodoman damat, gelin arabasına yaklaşıp zarf isteyince, çocuklara karşı en pis sıfatıyla: “yok size zarf marf” şeklindeki tavrı, gelinimize İsmail’in çoluk çocuğa 3-5 bişiy verdiği harçlıkları hatırlatıyor. Vay efendim bir pişmanlık ki sormayın. Diyor ki o an gelinimiz içinden: Lan herif zengin diye evlendik. Şimdi bu, bana da cimrilik yapar. İsmail olsaydı kendi yemez içmez beni rahat ettirirdi”

Bu sahneden çıkan sonuç şu oluyor efendim. Kadın kısmısı herşeyi elde etse bile kendini mutsuz edecek birşeyler illa ki bulur 🙂

İsmail kardeşim seni seviyoruz. Aynen devam et bozma çizgini..