Millet kıraathasine yolum düştü bugün..

0
154

Millet Kıraathaneleri..

Hani şu muhafeletin, hem adıyla hem de ikramlık kek vermesini diline doladığı,alaya aldığı 24 saat açık okuma alanları..
7 den 70’e herkesin istifade edebileceği 7/24 saat açık kütüphaneler. Aslında bana göre buraların adı Halk evi olsa olmalıydı. Fakat Chp, bu ismi taaa yıllar önce tekeline alıp, sol kültüre ait sergiler, tiyatrolar ve edebi etkinlikler düzenlediği için, bu yeni oluşuma da aynı ismi vermek doğru olmazdı.
Millet kıraatheneleri bence Cumhurbaşkanımızın, okumayı seven herkesin faydalanması için yaptığı bir harika bir hizmet.
Hizmet vermeye başlayan bu Millet Kıraathenelerinin ( okuma salonları ) 24 saat hizmet vermesi, ikramlık olarak çay,kek ve hatta çorba ikramında bulunması, hemen her semt’e konumladırılacak olması, ücretsiz wifi imkanıyla, günlük ve aylık bir çok derginin bulunabilmesi, 15 günlük süre içinde 3 kitap alabilme imkanıyla, ( bu kural standart kütüphane kuralı. Fakat kıraathane’lerde de olması da güzel olmuş ) bence alkışanacak bir hizmet.
İşte bu akşam görüklede yeni açılan bir Millet Kıraathanesine denk geldim. Hemen içeri daldım. İçeriye girdiğimde daha tam hazır olmadığını fark ettim. İçeride toplam da 8-10 kişi anca vardı. Girişte sağ tarafta okuma evinin yetkilisi olarak gördüğüm bir beyfendi’nin yanına oturdum.Hayırlı olsun temennilerimi sunduktan sonra, biraz bilgi aldım.
Serdar ismindeki abimiz, okuma evinin daha 1 haftalık olduğunu söyledi. Ve sanırım resmi açılışın yapılmasına kadar 1-2 hafta geçecek. Devam edelim.. mekan toplam 150 ya da 200 metrekare civarı. 85 kişi kapasiteli ve iki kattan oluşuyor. Alt katta, tuvaletler ve mescit var. Şimdilik saat 10:00 dan gece 22:00 ye kadar hizmet veriyor. Tam kapasite çalışmaya başladığında, 24 saat hizmete geçecek. Yine çay ve kek ikramları çorbada ilave edilerek sürekli ikram edilecek. İnternet şu an da mevcut yani içeride istediğiniz gibi kullanabiliyorsunuz.
Ben mekanı beğendim. Rahat bir mekan sıkışık değil.Aydınlatmalar yeterli. Tabi şuan kitap sayısı da çok az. Yani en fazla 400-500 kitap var. Ama dediğim gibi tam kapasitede bu rakam 4-5 bin’i görür diye düşünüyorum.
Mekan, görükle’nin en işlek ana caddesine aşağı yukarı 200 metre mesafede..
Bu tip gelişme ve girişimler, beni gelecek adına ümitlendiriyor açıkcası.. Umarım bunların kat be kat üstünde hizmetleri görür bu millet..