Düzene uygun kafalar.. / Ernst Alexander Rauter

0
89

Bu öğretiliyor öğretiliyor da, öteki neden öğretilmiyor?” sorusuna cevap isteyen, “öğretilenleri him saptı- you sorusuna cevap bulmalıdır. Öğreneceğimiz konular, onları kimin seçtiğine bağlıdır. İspanyol Hristiyanları tarafından katledilen Aztekli, Ispanyol okullaının ders programnı düzenlemeyi ne cok isterdi değil mi? “öğrendiklerimizi kim saptıyor?” sorusuna verilebilecek yanıtı, eğitim sonuçlarına baharak çıkarabiliriz. Eğitimcilere sormaya gerek yoktur. Eğitimcilerimiz de bizim gibi, aynı yöntemle ve aynı bilgilerle “imal edilmişlerdir”.

“Insan bilgisi şimdi, her on yılda bir iki kat artıyor” diyor, bazı bilginler. Ders programı hazırlanır- ken sonsuz seçme olanakları vardır. Bir ders programı hazırlayan, vereceği bilgileri özenle seçme lidir. Yapacağı seçim, ders saatleriyle ve çıkarlarıyla ya da kendi çıkarına bildikleriyle kısıtlanır.

Çıkarların yönetilmediği bir eğitim var mıdır? Çıkar peşinde olmak belirli bir şeyi istemektir. Belirli bir şey istemeyen eğitim söz konusu değildir. Bizler bu belirli şeyleri yapmak ya da yapmamak konusunda eğitiliriz. Bu, bizim bazı bilgileri almamız, diğerlerini de almamamızla sağlanır.

Yapmamız ve yapmamamız gereken şeylere göz atarsak eğitim plancısının kim olduğunu ortaya çıkarırız.

Yalnızca, yaptıklarımızın ve yapmadıklarımızın kime yaradığını araştırmamız yeterli.

*E.A. Rauter, Düzene Uygun Kafalar Nasıl Yetiştirilir?