Akıllı telefon piyasasası fena kızışmış. Neyse ki ben tercihimi yaptım.

0
239

Ben ortalama 2 yıl da bir telefonunu değiştirenlerdenim. Bu grubun içinde bulunmamın sebebi, hem ekonomik koşullar hem de akıllı telefon pazarının ortalama 2-3 yıl da bir çıtayı bir tık yukarı yükseltmeleri.

Telefon tercihi yaparken de, öyle üst segment kategoriye falan kaymam. Tabi tercihini üst gruptan kullananlara da bir şey demem. Yani ” herife bak bi telefona 10 bin lira vermiş enayi” falan da demem. “Vatandaş’ın b*k gibi parası vardır. Harcayacak yer bulmuştur harcar,kime ne” diye düşünürüm.

Neyse..

Evet işte, yeni bir akıllı telefon alma arefesinde olduğum şu günlerde, anormal araştırmalar yapıyorum. Piyasa kızışmış,telefon üreticileri sürekli bir rekabet halinde. Piyasanın en aktif oyuncuları da, Samsung,Xiaomi,Huawei,Honor,General mobile, İphone,LG,Vestel,Casper ve Asus gördüğüm kadarıyla. Tabi bu oyuncular, telefon piyasasının üst segment amiral gemilerini astronomik fiyatlara ulaştırınca,kendi ayaklarına sıkmışlar bi bakıma! Bu durumda telefon satışları da oldukça düşmüş. “Napacaz, napacaz” diye düşünürken,akıllarına orta fiyatlı yeni modeller çıkarma fikri gelmiş. 1000-1500 TL ile 1500-2500 TL arası çok seçenekli modeller piyasaya çıkarmışlar. Bu stratejinin sebeplerinin başında şüphesiz Xiaomi geliyor. Ürettiği üst segment özellikli cihazları, rakiplerinin nerdeyse %50 altında,2000-3000 TL ye satınca Samsung da,orta ve orta üst gruba uygun cihazlar piyasaya sürmüş,orta segment satışlarında müşteri kaçırmamak adına.

Bunun dışında yerli üreticiler Casper,Vestel ve Genaral Mobile de, yeni piyasaya sürdükleri modelleri 1500-2500 TL fiyat etiketiyle pazardaki paylarını arttırma gayretindeler.

Orta segment modellerinde ise rakipler,birbirlerine çok benzer modeller üretiyorlar. Ortak özellikler de cok benzer aslında. 6.2 inç ekran, 3-4gb ram, parmak izi sensörü,yüz tanıma, 3000-4000 amper pil, arkada 2 kamera, önde çift özcekim kamera,ağır oyunları düşük çözünürlükte oynabilme,full Hd çekim, damla çentik kamera ve gorilla class 3-5 cam özelliği bu fiyat grubunda ki tüm modellerde var hemen hemen..

Ben abartmadan söyliyim en az 10 farklı modeli kıyasladım alacağım telefon seçimi için. Ortalama 1600 ile 2000 TL arası grupdaydı incelediğim telefonlar. Bu araştırmaların sonunda vardığım sonuç, Xiami red mi note 8 oldu. Çünkü hem kamera kalitesi, hem tasarımı hem de işlemci tarafıyla beni tatmin etti. Üstelik fiyatı da 2500 liralardan 1700 e kadar gerilemiş. Red mi note 8 nerdeyse Samsung ve Huawei’nin orta üst sınıfını yakalamış diyebilirim. Her haliyle iş görür bir cihaz. Önümüzde ki 2 yıl beni taşımaya yeter özellikleri toplamış bünyesinde.

Benim fotoğraf ve video konusunda ki merakım da bu seçimi yapmama neden oldu diyebilirim aslında. Yoksa eğer kamera olmasa Alcatel 5 v modeli Huawei’nin P smart 2019’u Asus’un zenfone 5’i de işimi görebilirdi. Tabi bir yanımda milli duygularla örülü. Bu yüzden Casper ve Vestel’i ( Z20 ) de tercih ermek isterdim. Fakat ne yazık ki Kamera da Red mi note 8 i yakalayamadıkları gibi fiyat olarak da 2000 seviyesinde fiyatlara sahipler. İşte bu yüzden son kararım Xiaomi red mi note 8 oldu.

Eğer siz de telefonunuzu yenileyecekseniz ve bunu 1000-1200 arasında halletmek istiyorsanız, çok alternatifiniz var. Bu konuda da yaptığım kıyaslamalar doğrultusunda 3 marka tavsiye edebilirim size.. Bunlardan ilki Alcatel 5 V. Diğeri Redmi note 6 pro. Sonuncusu da Vestel Z20. Bu üc telefonda şuan Trendyol,gitti gidiyor ve hepsiburada gibi sitelerde 1000-1200 TL arası fiyatları ile satışta.