A101 sayısal olarak üstün evet. Fakat ya hizmet kalitesi?

0
1255

Tarih 23 Şubat / Cumartesi. Saat 20:08..

Aslında bu yazıyı çok uzun zamandır yazacaktım ama diğer mevzular hep son anda önüne geçmişti A101 eleştirimin..

Fakat bu akşam eve dönerken A101’e bir ihtiyacım sebebiyle girince bu yazıya artık vakit ayırmam gerektiğini anladım. Ve yine en başında söyleyeyim ben çok mecbur kalmazsam pek girmeyen bir müşteriyim A101 e. Normalde ben hizmetinden %90 oranında memnun kaldığım BİM müşterisiyim. Bu akşam uğradığım A101 görüklede. Niyetim aperatif bir şeyler yemekti. Belki bir bazlama ya da bir lavaş alıp içine ya çiğ köfte koymaktı. Fakat çiğ köftelerin son kullanma tarihi bugündü. Almadım tabi. Onun yerine nuget ya da ona benzer bir şarküteri ürünü almaya niyetlendim. Sonunda CP nin bir ürününü buldum ve aldım. Ardından lavaş ve bazlama reyonuna gittim. Orada da bazlamaların son kullanım tarihi bugündü almadım. Sonra gözlemelere ilişti gözüm. Fakat o da ne! Gözlemelerinde son günü. İnanılacak gibi değil. Elinizi attığınız her ürün sıkıntılı. En sonunda dolapta kalan iki bayat ekmeğin birini alarak çıktım. Bu hâl, aklıma bir kaç ay önce farklı bir A101 de Çiğ köfte reyonunda karşılaştığım tarihi geçik ürünleri hatırlattı. O gün, kasiyere : “ürünlerinizin son kullanma tarihi geçik, bakmıyor musunuz?”  diye sorduğumda “bir iki tanesinin tarihi geçmiş olabilir beyfendi” savunmasına şahit olmuştum. Bunun üzerine aynı reyona tekrar geçip, diğer çiğköftelerin tarihinin de geçmiş olduğunu görüp, kasiyere; ” iyi de hepsi bozulmuş” dediğimde sadece ” Hay Allah ” kusura bakmayın” cümlesiyle durumu atlatmaya çalışması..

Bu durumda insan, ister istemez bir mukayeseye başlıyor kafasında. Kalite ve hizmet anlayışlarını değerlendiriyorum doğal olarak.. A101 bu yarışta ne yazık ki bir BİM olamamış halâ. Bu kadar reklam yap, akşama kadar mağaza sayısı olarak Bim’i geçtiğini duyur, sonra gel, dükkanında Bim hizmetini yakalayamamış ol.

A101 kusura bakmasın ama, bu kafayla 10 bin mağazada açsa bir yere varamaz. A101 in bu hali Bim marketlerinin 2000 li yıllardaki ki hali gibi. Yıl 2019, Bim’e meydan okuyorsun ama kalite ve hizmet anlayışında gerisin..

A 101’in Bim’le mukayesesi sonucu ulaştığım tespitlerse şunlar:

-Öncelikle ürün kalitelerinin büyük bölümü ( kendi ürettirdikleri) Bim’le yarışacak düzeyde değil.

-Raf ve yerleşim planları Bim gibi düzenli ve orantılı değil.

-Kasiyerleri toplama bir his veriyor. Kurumsal bir firma vizyonuna uzaklar. Müşteriye ne hoşgeldin diyorlar ne de iyi günler. Erkek kasiyerler tabiri caizse pasbal. ( hele bu akşamki kasiyeri sanki yolda bulup koymuşlar kasaya ) Ve kıyafetlerini giymiyorlar düzgün. Kızlar biraz daha derli toplu çok şükür.

-İnsert ürünlerindeki ürün çeşitliği ve uygun fiyat, Bim’le yarışabilecek güçte değil.

Bence A101 in tek derdi BİM. Bu yüzden sayısal çokluklukları ile mutlu oluyorlar. İyi de, bu şekilde kaçırdıkları müşteryi nasıl geri kazanacaklar acaba? Yapmaz ama A101 in sahibine bir önerim var. Bir gün binsin arabasına ve habersiz gezsin bakalım şubelerini. Nelerle karşılaşacak çok merak ediyorum. Keşke yapsa..

Yapmış olduğunu farzediyorum. Heralde çoğu mağazanın şube müdürü ciddi fırça yerdi.

Umarım bir gün BİM’in hizmet kalitesini geçmeyi hedeflersin A101. Yoksa sayısal üstünlük seni çok taşımaz piyasada..

( Not : BİM’de ne akrabam vardır. Ne de sahibi, babamın oğludur..)