Zamanda yolculuğun Hayreddin BAŞ hali..

0
1076

Geçmişe dönüp bakmanın en kolay yoludur fotoğraf. Geçmiş, zamanın bir noktasında kalan ve günümüze,yani şu an’a hep küskün an’lar anılar topluluğudur. İçinde koca bir arşiv tutar. Kimi zaman acı kimi zaman da tatlı yüzlerce anıyı,eylemi,hatırayı yaşatır. İşte fotoğraf,beynimizin bir bölümünde yaşattığımız bu devasa kaydın,elle tutulur gözle görülür halidir. Zamanda yolculuk eğer ışınlanmayı bulamazsak bile fotoğraflarda yaşamaya devam edecek.

İşte Hayreddin Baş’da, kendine ait zamanda yolculuk serüvenini bizle paylaşmak için tam 60 yıl sonra aynı semtte ve aynı sokakta,küçük hayreddin’in tam dikildiği yerde aynı pozu vermiş. Sokak,hemen hemen aynı,ufak tefek değişiklikler olsa da..

Zamanın eskitmesine hangi yaratılmış direnebilir ki? Hayreddin Baş gibi milyarlarca insan aynı kaderi yaşamıyor mu?

Fakat bu fotoğraf’a sahip olma şansına ulaşamayan nice Hayreddinler var ki,bir tek fotoğraf karesine bile sığamadan göçüp gittiler ahirete..

Siyah beyaz fotoğrafın çekim tarihi 1958. Küçük Sofyada ki Şehit Mehmet Paşa sokağı. Küçük Hayreddin o dönemin en büyük haber kanalı konununda,elinde ki gazetelerle “yazıyor yazıyor” diye bağırarak tüm sokak sakinlerini meraklandırıyor.

Valla Hayreddin dede’yi nereden buldular ve bu pozu,60 yıl sonra tekrar nasıl verdirmeyi başardılar bilmiyorum ama,yapana koca bir teşekkür etmemiz gerektiğine inanıyorum.